Tmavomodrý svět pro zrakově postižené

ilustrační foto: Jon-Sullivan / public-domain-photo

Dámský Lions Club Plzeň Bohemia pořádá 10. října koncert ke Světovému dni zraku. Blues Jaroslava Ježka Tmavomodrý svět je symbolickou skladbou všech, kdo mají problémy se zrakem.

Blues Jaroslava Ježka Tmavomodrý svět je symbolickou skladbou všech, kdo mají problémy se zrakem.

Vždyť se v ní zpívá: „Kam se poděl můj doposud dokonalý zrak. Na všem leží neproniknutelně modrý mrak.“ Sám její autor zrak ztratil a byl schopen rozeznávat jen tmavé odstíny modré. A právě tato skladba zazní v symfonické úpravě v pátek 10. října v Měšťanská besedě. Od 18 hod. zde dámský Lions Club Plzeň Bohemia pořádá koncert ke Světovému dni zraku.

Vystoupí na něm Plzeňská filharmonie, kterou bude dirigovat Debashish Chaudhuri. Na programu dále budou ukázky tvorby Léa Delibese, Jacquesa Offenbacha a Arama Chačaturjana. Hlavním hostem letošního koncertu je klavírní virtuos Igor Ardašev, v jehož podání zazní působivé tóny hudby klavírního koncertu č. 2, c moll Sergeje Rachmaninova. Vystoupí také sopranistky Petra Musilová a Daniela Valíčková, které zazpívají árie z Dvořákovy opery Rusalka a z Delibesovy opery Lakmé. Celým večerem bude návštěvníky koncertu provázet Alfréd Strejček.

Součástí večera bude ocenění zrakově postižených a nevidomých, jimž dámský Lions Club Plzeň Bohemia dlouhodobě pomáhá. V průběhu koncertu jim budou předány finanční příspěvky, které jsou určeny na podporu jejich studia a výkonu povolání. Tyto prostředky jsou získávány aktivní činností členek, příznivců a partnerů lionského klubu. Výtěžek koncertu bude věnován Mateřské škole a Základní škole pro zrakově postižené a vady řeči v Plzni. Posluchači tak mohou návštěvou tohoto koncertu prožít nejen nevšední hudební zážitek, ale i si odnést příjemné hudební a společenské vzpomínky. Koncert ke Světovému dni zraku, který připadá právě na 10. října,máv Plzni již tradici. Letos se koná už po deváté. V minulých letech pro zrakově postižené vystoupili např. houslový virtuos Václav Hudeček, herec Martin Stránský nebo flétnista Milan Arner.

Pravidelně jej navštěvuje mecenáška umění Meda Mládková. Vstupenky na koncert jsou k dostání v pokladně Měšťanské besedy nebo na www.plzenskavstupenka.cz a www.mestanskabeseda.cz.

ilustrační foto: Jon-Sullivan / public-domain-photo

http://plzensky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.