SZPI odhalila potravinové doplňky s nepovolenými steroidy

Dva doplňky stravy, které obsahují nepovolené androgenní steroidy, odhalila kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Tyto látky mohou způsobit například změny srdečního rytmu, mají také rakovinotvorné účinky. Opakovaně je našla v plzeňské prodejně Pavel Trampota, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Jedním z přípravku je Tribulus Terrestris 90% saponins v balení po 120 plus 20 tobolkách, který pomáhá růstu svalů. Laboratorní analýzou inspekce zjistila, že v něm je zakázaný 1-dehydroandrostenedion, což je anabolický androgenní steroid, v množství 0,103 miligramu na kilogram. Vedle něj přípravek obsahoval také psychotropní látku tetrahydrocanabinol (THC) v množství 0,749 miligramu na kilogram. Výrobcem je společnost Vito Life z Velké Británie, dodavatelem je plzeňská společnost Nicol pharma.

Druhým výrobkem s nepovolenými látkami v plzeňské prodejně byl Amix Per4max booster v půlkilovém balení, pomáhá organizmu lépe snášet zvýšenou fyzickou zátěž. Ten obsahoval progesteron v množství 13,8 miligramu na kilogram, přičemž právní předpisy přítomnost tohoto steroidního hormonu v potravinách zakazují. Výrobcem i dodavatelem je společnost Large Life Limited se sídlem v Praze.

Podle zákona tyto potraviny nevyhovují požadavkům na bezpečnost. Inspekce proto nařídila okamžité stažené doplňků z oběhu a prodejcem zahájila správní řízení o uložení pokuty.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.