Disway umožňuje lidem na vozíku cestovat

ilustrační foto: Flickr.com

Programátor Jiří Maule z Děčína spustil sociální síť Disway pro lidi na vozíku, kteří se nebojí cestovat. Handicapovaní lidé si jejím prostřednictvím vzájemně radí, jak procestovat Českou republiku i svět.

Funguje již několik měsíců, zatím se do ní zapojilo 300 lidí a přidalo svůj tip na tři tisíce výletů.

I přes nehodu, která ho v osmnácti letech upoutala na vozík, Jiří vystudoval, má rodinu a s oblibou jezdí po Evropě. Sociální síť vymyslel pro své postižené kamarády, kteří ho žádali o rady. „My bychom rádi cestovali, jen nevíme, co si můžeme dovolit. A právě tyto bariéry bychom chtěli bourat,“ říká dnes autor projektu.

Má za to, že právě strach často tvoří větší překážku než kolečkové křeslo samotné. Některé cestovní kanceláře už nabízejí v katalozích informace pro lidi s postižením. Například jak vypadá cesta od hotelu na pláž, na jaké překážky mohou lidé s vozíkem narazit a tak dále. Sociální síť Disway jim ale navíc přibližuje zkušenosti, co stojí za vidění, jak dobře je to či ono přístupné a podobně.

Stačí zadat: www.disway.org, čímž se dostanete na stránky celého projektu. Postup je jednoduchý: Do kolonky Hledat zadáte místo, kam chcete cestovat. Poté se vám ukáže mapa, na které jsou vyznačeny různé zajímavé body. Zda tam již někdo byl a zda je místo přístupné právě pro vozíčkáře, zjistíte snadno podle zadaného symbolu. Mapa vám také ihned ukáže kolik míst (dispointů) má v tom či onom místě k dispozici.

čt24

ilustrační foto: Flickr.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.