Ochrnutý vědec dostane speciální přístroj pro lepší komunikaci

Snadnější práci i komunikaci s okolím teď bude mít jeden z nejznámějších světových vědců, Brit Stephen Hawking (foto). Společnosti Intel a SwiftKey pro něj vyvinuly novou komunikační platformu. Ta přitom není nadějí jenom pro Hawkinga, ale taky pro stovky tisíc kvadruplegiků po celém světě.

Teoretický fyzik je na celé tělo ochrnutý a už skoro 30 let komunikuje s okolním světem s pomocí speciálního počítače.

„Základem je infračervený sensor na brýlích, který má zaznamenat pohyb. Kdykoli Stephen pohne svalem na tváři, spustí uživatelské rozhraní. Další pohyb vybere písmeno na počítači, který má před sebou. Díky prediktivnímu výběru slov nemusí zadávat zdaleka všechna písmena,“ vysvětluje Lama Nachmanová ze společnosti Intel.Nová komunikační platforma ušitá „na tělo“ profesoru Hawkingovi, má anglickou zkratku ACAT, do češtiny přeloženou trochu krkolomně jako „Asistenční nástrojová sada vnímající kontext.“

„Zjistili jsme, že profesor Hawking platí ve smyslu vynaložené energie a času vysokou cenu za napsání jednoho jediného písmene. Věděli jsme, že když dokážeme předvídat, co chce říct, tím méně bude muset napsat písmen.““To je pro něj skutečný benefit. Zanalyzovali jsme mnoho starých textů profesora Hawkinga a vyvinuli jsme mu jazykový model přímo na míru. Díky našemu softwaru teď musí zadávat jen asi 15-20 procent písmen a zbytek systém uhodne,“ uvádí Joe Osborne z britské společnosti SwiftKey.Geniální fyzik komunikuje s okolním světem s pomocí moderních technologií už skoro 30 let.

Jen o něco mladší byl jeho dosavadní komunikační systém. Hawking, který trpí amyotrofickou laterální sklerózou, svojí zpětnou vazbou pomohl novou asistenční sadu vyvinout a zdokonalit. „Posouváme hranice toho, co je díky technologiím vůbec možné. Jinak bych k vám dnes ani nebyl schopen promluvit. Věda nám přináší změny, díky nimž mohou postižení lidé komunikovat. Tím, že tahle technologie bude skutečně dostupná, se podstatně zlepší kvalita života postižených po celém světě,“ řekl Hawking.

„Původně naše mise spočívala v tom pomoci Stephenovi. Jenže ten software má potenciál pomoci mnohem větší komunitě postižených. Rozhodli jsme se tak dát systém od ledna příští roku, pochopitelně bezplatně, k dispozici. Umožníme tak řadě vědců a vývojářů, aby navázali na naši tříletou práci se Stephenem,“ říká Lama Nachmanová.Ta je vděčná, že profesor Hawking poskytl specialistům z Intelu a SwiftKey bezprecedentní přístup do svého života. Experti s ním žili, pracovali i cestovali. Byl mezi nimi i vývojář Intelu Pete Denman, který je přitom sám upoutaný na invalidní vozík.“Jednou jsem Stephena pozoroval a on se zrovna snažil ohlédnout přes rameno, aby viděl, kdo to za ním přechází.

Nemohl ty lidi zahlédnout. Tak jsem mu věnoval malé zrcátko, které jsem měl léta na stole.““Bylo znát, že tenhle banální předmět úplně změnil jeho vnímání světa. Takže ano, Intel je skvělý ve vývoji superrychlých procesorů, ale někdy jsou to úplné maličkosti, které můžou poskytnout lidem pomoc. Třeba tím, že uvidí za sebe,“ uzavírá Denman.

český rozhlas

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.