Očekávaná délka života ve světě od roku 1990 stoupla o šest let

ilustrační foto: Flickr.com

Očekávaná délka života ve světě od roku 1990 stoupla o víc než šest let. Vyplývá to ze studie britských vědců, která byla ve středu zveřejněna v Londýně.
ilustrační foto: Flickr.com

Příznivý vývoj je důsledkem úspěšného boje s takovými chorobami, jako jsou rakovina a srdeční onemocnění ve vyspělých státech a tuberkulóza, malárie a střevní katar v chudých zemích.

Zatímco ale očekávaná délka života roste prakticky všude, výjimkou jsou státy subsaharské Afriky, upozorňují britští vědci. Tam se vlivem rozšíření viru HIV a onemocnění AIDS za posledních 24 let očekávaná délka života naopak o pět let snížila.

Podle autorů studie se ve světě projevují důsledky finanční podpory, která je poskytovaná boji proti spalničkám, tuberkulóze, viru HIV a malárii. V jiných případech bylo ale úsilí zdravotníků nedostatečné. Lidský život ohrožuje zejména zneužívání drog, cirhóza jater, cukrovka a ledvinové nemoci.

Studie podle agentury Reuters prezentuje zatím nejucelenější odhad očekávané délky života založený na počtech předčasných úmrtí na 240 různých chorob ve 188 zemích během let 1990 až 2013. Nejpozitivnější vývoj prý vědci zaznamenali v Nepálu, Rwandě, Etiopii, Nigeru, Maledivách, Východním Timoru a Íránu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.