Moravskoslezský kraj znovu trápí smog

Moravskoslezský kraj, který má nejhorší ovzduší v zemi, znovu trápí smog. Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, je překročen na všech měřicích stanicích v regionu, někde i víc než dvojnásobně.

Na řadě míst jsou velmi vysoké také hodinové koncentrace polétavého prachu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Průměrné denní koncentrace prašného aerosolu se ráno v kraji pohybovaly mezi 65 a 131 mikrogramy na metr krychlový. Nejhorší situace byla ve Věřňovicích na Karvinsku. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.
Špatné rozptylové podmínky zřejmě budou i v následujících hodinách. „Během dnešního dne předpokládáme, že se hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu budou s velkou pravděpodobností většinou pohybovat v Moravskoslezském kraji výrazně nad hodnotou imisního limitu,“ uvedli meteorologové. Také podle hodinových koncentrací není situace v kraji příznivá. Na většině území ji meteorologové mezi 06:00 a 07:00 označovali jako špatnou, ve Věřňovicích dokonce jako velmi špatnou, když tam bylo naměřeno 233 mikrogramů na metr krychlový.
Na kvalitu ovzduší v regionu má vliv doprava, průmysl, topení v domácnostech i zdroje ze sousedního Polska. Zhoršené rozptylové podmínky bývají na podzim a v zimě.

Stav znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji:

Měřicí stanice Průměrná 24hodinová koncentrace polétavého prachu PM10 v mikrogramech na metr krychlový (středa v 06:00)
Český Těšín 94
Havířov 107
Karviná 109
Orlová 100
Dolní Lutyně-Věřňovice 131
Ostrava-Fifejdy 87
Ostrava-Mariánské Hory 73
Ostrava-Přívoz 104
Ostrava-Radvanice 83
Ostrava-Zábřeh 75
Frýdek-Místek 78
Třinec-Kanada 65
Třinec-Kosmos 75
Opava 68
Studénka 75

Zdroj: ČHMÚ

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.