Belgický vězeň nakonec povolenou eutanazii nepodstoupí

Belgickému sexuálnímu násilníkovi a vrahovi Franku Van Den Bleekenovi nakonec nebude umožněna eutanazie, o níž odsouzený požádal a kterou mu minulý týden povolily příslušné soudní a lékařské orgány.

Právě lékaři nyní od záměru ustoupili a doporučili vězně převézt na zvláštní psychiatrickou kliniku do Nizozemska, jak odsouzený sám kdysi chtěl. Oznámil to dnes ministr spravedlnosti Koen Geens.
Odstoupení od eutanazie přišlo poté, co sobotní zpráva o tomto zákroku vyvolala polemiku a kritické reakce v Belgii i zahraničí. Plánovaný zákrok měl být bezprecedentní v jakékoli evropské věznici.
„Šlo by vlastně o skrytý trest smrti. Je snad přehnané tvrdit, že toto řešení přibližuje nebezpečně naši společnost k barbarství,“ prohlásil předseda Belgické ligy lidských práv Alexis Deswaef. Reagoval i na to, že další patnáctka vězňů v Belgii už požádala po vzoru Van Den Bleeken o eutanazii.
Jedenapadesátiletý vězeň, který strávil za mřížemi 30 let za vraždu a několik znásilnění, žádal o eutanazii kvůli údajným přetrvávajícím násilnickým sexuálním představám, které není schopen kontrolovat. Zůstává prý proto nebezpečný společnosti, a nemá tak šanci dostat se na svobodu. U soudu si také stěžoval na nedostatečnou léčbu, protože Belgie nemá patřičné zařízení a nebyla se s to dohodnout s Haagem na jeho převozu do Nizozemska, které takové zařízení má.
Nyní úřady slibují, že se již otevírá možnost vězně do vhodného zařízení v Nizozemsku poslat. Podle ministra Geense tak Van Den Bleeken dostane příležitost na „slušný život“. Lékaři, kteří mají v zemi v otázce eutanazie hlavní slovo, se ke změně svého postoje nevyjádřili.
V převážně katolické Belgii je eutanazie legální od roku 2002, Van Den Bleekenův případ je však podle agentury AP první svého druhu. Mnoho lidí ho považovalo za selhání belgického zdravotnického i justičního systému. V belgickém království, stejně jako v jiných členských zemích Evropské unie, byl trest smrti zrušen.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.