V Libereckém kraji přibylo nemocných s chřipkou, tři lidé zemřeli

V Libereckém kraji přibylo v pátém týdnu opět nemocných chřipkou a respiračními chorobami. Na 100.000 obyvatel připadá v kraji 1820 nemocných, což je o 11 procent více než před týdnem. Tři lidé už v Libereckém kraji v souvislosti s chřipkou zemřeli, jde většinou o starší pacienty se závažným chronickým onemocněním, řekla vedoucí protiepidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

Celostátní průměr je ještě vyšší, v zemi připadá na 100.000 obyvatel aktuálně 1854 nemocných.
Na nemocnosti se podle Prattingerové významně podílí chřipka, v kraji bylo zatím potvrzeno 97 případů, z toho 96 typu A. V 15 případech byl průběh onemocnění závažný a vyžadoval intenzivní péči. Kromě chřipky jsou podle hygieniků onemocnění v těžkých případech jak u dětí, tak u dospělých způsobena RS viry, které vyvolávají zejména záněty průdušek a zápaly plic. Počet nemocných už podle Prattingerové překročil hranici epidemie, v minulosti ale bylo v Libereckém kraji nemocných i podstatně víc.
„Situace není kritická, prostě je zima, je chřipkové období a nemocných je hodně,“ poznamenala epidemioložka. Připustila, že je hodně potvrzených případů výskytu pravé chřipky. „Neumím ale říct, jestli je případů opravdu víc než v jiných letech, nebo se víc než v jiných letech vyšetřuje, protože je dostupnější diagnostika, kterou má každá druhá nemocnice,“ dodala. V příštím týdnu lze podle ní s ohledem na dovolené a jarní prázdniny očekávat pokles počtu nemocných v ordinacích lékařů.
Nejhorší chřipková sezona za několik posledních let byla v Libereckém kraji před dvěma lety, kdy v souvislosti s akutními respiračními chorobami zemřelo osm lidí. Chřipka byla tehdy zjištěna u 188 lidí, závažný průběh měla u 24 z nich. Epidemický práh 1600 až 1700 případů akutních respiračních chorob na 100.000 obyvatel byl před dvěma lety v kraji překročen šest týdnů, od konce ledna do začátku března. Nejvíce nemocných bylo v kraji na konci února – 2223 případů na 100.000 obyvatel.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.