Zaorálek chce, aby děti z Ukrajiny jezdily do ČR na pobyty

ilustrační foto: C\'est moi! Flickr

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce vládě předložit návrh na pokračování projektu ozdravných pobytů dětí z Ukrajiny v Česku. Šéf diplomacie to řekl u příležitosti přivítání třetí skupiny dětí, které tentokrát pocházely z neklidného východu Ukrajiny.

ilustrační foto: C\’est moi! Flickr

Do Česka na ozdravné pobyty už přijely tři plánované skupiny o celkem asi sto dětech.

„Já bych rád předložil ve vládě návrh, ve kterém bychom našli způsob, jak pokračovat v těchto pozváních pro děti z té oblasti,“ uvedl Zaorálek. Po setkání se všemi účastníky považuje tento projekt, který ministerstvo vyšel na 1,5 milionu korun, za úspěch. Podařilo se mu podle něj vytrhnout tyto děti z prostředí bojů a dětem se v Česku líbilo.
„Člověk si tady uvědomuje, že je to ta malá pomoc, ve které asi má smysl pokračovat,“ soudí Zaorálek. „Jsem domluvený s premiérem, že budeme předkládat další návrh určitého typu humanitární pomoci a já bych rád do něho nějakým způsobem zakomponoval i pokračování v těchto pobytech,“ doplnil.
Třetí turnus, tvořený třemi desítkami dětí přesídlenců z východoukrajinských měst Slavjansku a Chersonu, přijel do Česka 1. března. Součástí jejich programu, který zajišťují Farní charita Příbram, Arcidiecézní charita Praha a gymnázium v Příbrami, je návštěva významných kulturních památek a sportovní aktivity.
„To jsou děti, které prošly něčím, co si neumíme ani moc představit. Tam, kde bydlí, jsou místa, kde jsou instalovány dělostřelecké baterie a kde ony zažily válku, kterou si většina z nás vůbec neumí představit,“ uvedl po setkání s dětmi Zaorálek, který je provedl Černínským palácem.
Všechny účastníky ozdravných pobytů chce Česko podporovat i v jejich domovině. Ministerstvo zahraničí plánuje podpořit zlepšení ubytovacích podmínek, vzdělávání i zdravotní péči pro tyto děti.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.