Dnes je Světový den spánku. Lékárníci poradí

ilustrační snímek: Photoxpress

V pátek 13. března se uskuteční Světový den spánku. K této aktivitě se připojují lékárníci. Heslem letošní kampaně je „Dýchejte snadno, spěte dobře“. V lékárnách zájemce upozorní na různé poruchy spánku, syndrom spánkové apnoe a především dodržování spánkové hygieny, která je základem zdravého a kvalitního spánku.

ilustrační snímek: Photoxpress

Spánek je nedílnou součástí lidského života. Trávíme v něm téměř 1/3 života. Fyziologický spánek je důležitý nejen pro regeneraci fyzických a duševních sil, ale i pro celou řadu dalších pochodů, jako je paměť, koncentrace, učení, myšlení a také pro mnoho dalších metabolických procesů. Dospělý člověk by měl spát přibližně 6 – 8 hodin denně. Až u 40 % dospělých se vyskytují spánkové obtíže. Přibližně u 10 % z tohoto počtu se jedná o potíže trvalé.

Poruchy spánku lze rozdělit na nespavost, nadměrnou spavost (především narkolepsie), poruchy spánku způsobené tzv. jet lag syndromem – cestováním přes časová pásma a směnným provozem, parasomnie (např. náměsíčnost a noční můry), poruchy s pohyby ve spánku (např. syndrom neklidných nohou, skřípání zuby) a další (odlišná délka spánku, chrápání, mluvení ze spánku). Mnoho z těchto poruch je možné příznivě ovlivnit právě dodržováním spánkové hygieny, jejíž zásady pacientům vysvětlíme v lékárnách nejen u příležitosti letošního Světového dne spánku.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.