Lukašenko chce prací převychovat závislé na alkoholu

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes v parlamentu navrhl „léčit alkoholiky a narkomany prací“. Média okamžitě spojila nový nápad autoritářského vládce země s kontroverzním nařízením, kterým Lukašenko zavedl novou daň pro nepracující „příživníky“, kteří dosud nepřispívají do státního rozpočtu.

„Dozrála nezbytnost vypracovat a přijmout zákony o psychosociální terapii občanů, trpících alkoholismem, narkomanií a toxikomanií, které by zavedly nucenou léčbu a pracovní terapii,“ prohlásil Lukašenko v každoročním poselství k národu a parlamentu.
Dosavadní postupy jsou podle prezidenta polovičaté a nanic. „Nejlepší je ochlastu převychovat prací“, prohlásil Lukašenko a vybídl ministry zdravotnictví a vnitra, aby vymysleli, jak myšlenku pracovní převýchovy nejlépe uplatnit v praxi.
Metly moderní společnosti jako alkoholismus, narkomanie či kouření podle prezidenta nejenže ohrožují zdravý životní styl, ale i genofond národa, a proto je nutné „tuto nákazu“ energicky vykořenit „kalenou ocelí“, a to tím spíše, že drogám propadají stále mladší ročníky. Ještě větší problém představuje šířící se alkoholismus, připustil Lukašenko a dodal, že v opilosti se páchají skoro dvě pětiny zločinů v zemi a na vrub alkoholu připadá i mnoho dopravních nehod.
Prezident proto uvažuje i o zvýšení věkové hranice pro nákup lihovin, ačkoli takový krok sotva dá žádoucí výsledky, protože „u nás se najde spousta dobráků, kteří alkohol (nezletilcům) koupí“.
Prezident současně ujistil, že brojení proti metle alkoholismu nemá nic společného s neoficiálním doporučením ministerstva zdravotnictví dopřát si každý den sklenku suchého červeného vína, anebo velkou odlivku vodky „pro prevenci“ a „na zlepšení nálady“.
Lukašenko tento měsíc podepsal dekret o předcházení sociálnímu příživnictví, podle kterého jsou běloruští občané, cizinci a osoby bez občanství se stálým pobytem v Bělorusku povinni platit zvláštní daň, pokud nebyli půl roku nikde oficiálně zaměstnáni, a „nepodíleli se tedy na financování státních výdajů“. Nezaplacení daně se trestá pokutou, anebo vězením s veřejně prospěšnými pracemi.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.