Policie zkoumá praktiky v ústavu Barevné domky

Kriminální policie prošetřuje hned ze dvou důvodů organizaci Barevné domky z Hajnic (foto) na Trutnovsku. Ta se stará o více než stovku mentálně a tělesně postižených pacientů. První případ se týká mnohamilionové škody, kterou mělo způsobit bývalé vedení. Ještě závažnější je ale vyšetřování smrti jednoho z klientů, ke které došlo před dvěma týdny.

Paní Křížková má slzy v očích, když popisuje stav svého 40letého syna. Ten už od malička trpí mentální retardací. Nemluví. Sám se najíst neumí, proto byl v hajnickém ústavu. Obvykle Pavel dostává jen kašovitou stravu. Kde před 14 dny přišel k rohlíku, paní Křížková neví. Pečivo mu zaskočilo a začal se dusit.

Stanislava KŘÍŽKOVÁ, matka Pavla: Povede to stejně k tomu, že bude ležák a už se domů nepodívá. Někde ho našli vzadu na chodbě. Nikdo neví, jak tam dlouho byl.

Pavel měl zástavu srdce. Upadl do kómatu a je v něm dosud. Nedostatek kyslíku mu výrazně poškodil mozek. Pokud se stane zázrak, bude žít. Zřejmě ale už zůstane upoutaný na lůžko. Podle paní Křížkové se tomu dalo zabránit.

KŘÍŽKOVÁ,: Jich tam je málo, tyhle mladý sestřičky bohužel, co přišly, nemají zřejmě žádnou praxi.

Vojtěch TOMEŠ, Barevné domky: Se to začalo ihned řešit, došlo tam k resuscitaci, byla zavolána záchranka.

Ivana JEŽKOVÁ, Policie ČR, Královéhradecký kraj: Prověřujeme podezření z nedbalostního trestného činu ublížení na zdraví.

V ústavu je přes 100 klientů a na 80 členů personálu. Zdá se to dostatečné, ale jen několik hodin později se tu při vycházce ztratili další dva pacienti. Jednoho našli večer, druhého až další den ráno, podchlazeného. A to už je příliš i na zřizovatele organizace.

Martina GÖTZOVÁ, Královéhradecký kraj: Pracovníci provedli takzvanou metodickou návštěvu a Barevné domy Hajnice by nyní měly pracovat na nějakých opatřeních.

Současné vedení navíc řeší další problém z minulosti. Finanční audit zhruba před rokem přišel na velké nesrovnalosti v účetnictví, ale financování celé organizace podle našich informací jsou škody milionové. Policie v této souvislosti podezřívá i další firmy, které s Barevnými domky spolupracovali.

televize Nova

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.