Pochod proti rakovině zaznamenal rekordní účast 23.000 lidí

Na 23.000 účastníků přišlo v sobotním parném dni podpořit 15. ročník pochodu proti rakovině prsu. Především ženy v růžovém a s růžovými balonky nad hlavou se v poledne vydaly ze Staroměstského náměstí centrem Prahy, aby podpořily boj s rakovinou prsu a osvětu týkající se této nemoci.

Letos bylo účastníků o 3000 více než loni. Nákupem triček, jejichž modrá obdoba se stylizovaným růžovým obrysem kravaty byla k dispozici i mužům, účastníci přispěli na prevenci, projekty pro pacientky a vyhodnocování screeningových dat.

Výtěžek z prodeje šel na konto Avon proti rakovině prsu. Letos to byl šek ve výši 7,8 milionu korun, čímž celková částka na boj proti této nemoci přesáhla 100 milionů Kč. Podle statistik se jen v Česku dozví sedm tisíc žen za rok, že má rakovinu prsu. Zhruba dva tisíce jich zemřou. Podobné pochody se konají v šesti desítkách zemí.

Trasa pochodu byla dlouhá pět kilometrů a vedla ze Staroměstského náměstí Pařížskou ulicí na nábřeží a odtud podél Vltavy až na Rohanský ostrov. Tam čekal účastníky kulturní program. Vystoupil například Děda Mládek Illegal Band, David Deyl, Severočeská filharmonie, Chinaski a Janek Ledecký.

Účastníci pochodu se do Prahy sjížděli už od rána. Růžová barva byla vidět na hlavním nádraží, u příjezdů autobusů na Florenci a před polednem doslova zaplavila Václavské náměstí a historické centrum. Při startu asistovaly ambasadorky akce Simona Stašová, Monika Absolonová, Iva Pazderková, Lenka Filipová, Gábina Partyšová, Mahulena Bočanová, Olga Šípková a Markéta Hrubešová. Podpořila je i Jiřina Bohdalová a se zdravicí přišla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Pochodovali i muži, například Miroslav Etzler, Petr Vágner a Roman Vojtek.

V čele průvodu jely policistky na koních s pentlemi, s odstupem následovali bubeníci. Když se čelo dlouhého lidského hada objevilo před Těšnovským tunelem, vyráželi poslední účastníci teprve ze Staroměstského náměstí. Voda, kterou těsně před nimi rozstřikoval kropicí vůz, se však okamžitě na rozpáleném asfaltu vypařila. O to víc přišly vhod plechovky s limonádou, jichž organizátoři zdarma rozdali téměř 28 tisíc.

Na bezpečnost účastníků pochodu dohlíželi kromě policistů letos poprvé i pracovníci bezpečnostní agentury. „Jde čistě o preventivní opatření, s žádnou konkrétní hrozbou jsme se nesetkali,“ řekl ČTK mluvčí pochodu Michal Čech. Zmínění agenti tak spíše jen usměrňovali čelo pochodu, ve kterém kráčely známé osobnosti.

Herečka Iva Pazderková byla poprvé ambasadorkou pochodu už v roce 2012. „Je to jedna z mála akcí, která má viditelné výsledky a je efektivní,“ řekla ČTK. Ona to byla, která tehdy navrhla takzvaný „předběh“. A tak i dnes pár účastníků už dnes ráno vyběhlo na trasu pochodu z opačné strany.

„Prevence rakoviny prsu, tlustého střeva či konečníku je důležitá. Je nesvědomité od lidí, kteří mají sebemenší pochyby, že toho nevyužijí. Je totiž zbytečné umírat předčasně. Navíc léčba zanedbaných nádorů je drahá,“ řekl ČTK Etzler.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.