Zaměstnavatelé musí při vedrech zajistit dostatek tekutin

ilustrační foto: PhotoXpress.com

Zaměstnavatelé musí při vedrech zajistit svým pracovníkům dostatek tekutin, klimatizace však ze zákona povinná není, dnes sdělila personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

ilustrační foto: PhotoXpress.com

Česku hrozí v příštích dnech vysoké teploty. Výstraha platí pro celou ČR od pátečního poledne. V sobotu může teplota vystoupat až na 37 stupňů Celsia.

„Povinností zaměstnavatele je zajistit takové podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce. Sem například spadá poskytnutí nápojů na pracovišti,“ uvedla Romana Rašková z McROY Czech.

Zákon podle ní hovoří o takzvaných ochranných nápojích. Ty by měly být dostupné na pracovištích, kde nelze horku uniknout a teploměr se šplhá přes 34 stupňů Celsia. Týká se to například řidičů z povolání, zedníků, pokrývačů, servírek a dalších zaměstnanců, kteří pracují převážně venku.

Jako minimální množství ochranného nápoje se uvádí 1,5 litru na osobu za směnu, při extrémních venkovních podmínkách je to až 2,5 litru. To se týká také kanceláří s teplotou nad 34 stupňů. Seznam ochranných nápojů vypracovává zaměstnavatel ve spolupráci se závodním lékařem. Ochranný nápoj musí být na pracovišti snadno a rychle dostupný.

„Zajištění klimatizace ovšem nelze po zaměstnavateli vyžadovat. Nicméně pokud teplota na pracovišti dosahuje více než 36 stupňů Celsia, je nutné individuálně posuzovat tepelnou zátěž zaměstnanců na pracovišti,“ dodala Rašková.

Tam, kde klimatizace je, upravuje její teplotu nařízení vlády. Při práci s minimem pohybu má být teplota nastavena na 24,5 stupňů celsia. Při lehké manuální práci nebo při řízení osobního vozidla má být teplota klimatizace nastavena na 23 stupňů. Pokud se tak nestane, nezbývá zaměstnancům, než se obrátit na hygienickou stanici nebo oblastní inspektorát práce. Někteří zaměstnavatelé situaci řeší tak, že zkracují svým zaměstnancům pracovní dobu nebo častěji zařazují přestávky.

Vysoké teploty mohou vést k přehřátí a dehydrataci organismu. Lidé by proto měli omezit tělesnou zátěž, používat ochranné prostředky a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Je vhodné pít dostatečné množství nealkoholických nápojů bez kofeinu.
Vlna veder zasáhla Česko také na začátku července. Padaly desítky teplotních rekordů, rtuť se na některých místech dostala i přes 38 stupňů.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.