Před volbami chtěly strany zvrátit Drábkovy kroky. Ale teď…

Návrh skupiny poslanců, aby se pravidla přiznávání příspěvku na péči lidem se zdravotním postižením vrátila do podoby, která platila do konce roku 2011, dnes narazil na nesouhlas vlády. Vyplývá to z předběžných výsledků jednání kabinetu. Podle něj je nová právní úprava platná od 1. ledna 2012 klientsky přívětivější, srozumitelnější a přehlednější.

Návrh novely zákona o sociálních službách předložila skupina poslanců ze všech sněmovních stran v čele z poslankyní z klubu Úsvitu Janou Hnykovou. Systém změnila reforma bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Místo 36 kritérií se od roku 2012 hodnotí deset, například zvládání hygieny, pohybu, stravování či komunikace. Postižení si ale na nynější způsob posuzování závislosti na pomoci druhých stěžují. Podle předkladatelů se také snížením počtu posuzovaných výkonů zvýšila administrativní náročnost.

Za změnu pravidel se zasazuje i petice, kterou podepsalo podle organizátorů ze Sdružení zdravotně postižených v ČR přes 11.300 lidí. Ve Sněmovně by se měla projednávat v září. V návrhu vládního stanoviska ale stálo, že znovuzavedení systému posuzování s hodnocením 36 úkonů a dalších 129 činností by představovalo návrat k původnímu systému s jeho nedostatky a aplikačními problémy. Některé skutečnosti prý nebylo možné zjistit ani lékařskými metodami ani sociálními pracovníky v rámci sociálního šetření.

Vláda se odvolává i na analýzu ministerstva práce, která zkoumala posuzování pro účely přiznávání příspěvku v letech 2010 až 2014, tedy za staré i nové úpravy. Z analýzy vyplynulo, že změna způsobu posuzování stupně závislosti od 1. ledna 2012 nezhoršila situaci osob se zdravotním postižením jako celku, a to ani osob starších 18 let věku, ani osob do 18 let věku.

Bez ohledu na dnešní stanovisko vlády dostanou předlohu k projednání poslanci. Zabývat se jí budou na některé z příštích schůzí.

Parlamentnílisty.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.