Výukové centrum naučí lidi znakovou řeč

ilustrační foto: Photoxpress

V Bulharské ulici předali včera zástupci Prahy 10 budovu výukového centra znakového jazyka sdružení Pevnost, které ho bude provozovat.

Praha 10 – Objekt zrekonstruovala za 9,5 milionu korun radnice desáté městské části, jejíž starostka Radmila Kleslová a místostarosta Petr David se předání společně s ředitelem Pevnosti Petrem Vysučkem zúčastnili.

„Rekonstrukce stála devět a půl milionu korun, pět a půl jsme dali my a čtyři miliony hlavní město Praha,“ uvedla u předání starostka Kleslová. Po přestřižení pásky přítomné neslyšící přivítala v novém centru za pomoci znakového jazyka.

V současnosti je budova plně zrekonstruovaná, ale zatím není vybavená. Do provozu by tak měla být uvedena do konce léta. Podle ředitele Vysučka, který je sám neslyšící, bude sloužit k výuce znakové řeči pro zájemce z řad veřejnosti, například pro studenty, speciální pedagogy, lékaře, sociální pracovníky, učitele či rodiče s neslyšícími dětmi. Rádi by nabízeli lekce také pro zaměstnance státní správy. Radnici desítky a dalším institucím nabídl také překlad jejich stránek do znakové řeči. „Nemáme slyšící lektory, učí u nás rodilí mluvčí,“ uvedl Vysuček u předání.

Doplnil, že v centru pracují i slyšící, ale spíše na administrativních pozicích. Dvoupatrová budova kromě učeben a jejich provozního zázemí zahrnuje také ateliér, kde budou vznikat videa pro překlady a výuku.

Vysuček ocenil iniciativu Prahy 10 a poděkoval jí za ochotu při přípravě objektu. „Bylo složité najít místo, které by nám vyhovovalo. Čtyři roky jsme se neustále stěhovali,“ doplnil.

Sdružení Pevnost bylo první organizací, která u nás začala pořádat kurzy znakového jazyka. Funguje od roku 2000, před tím podle Vysučka kurzy nenabízely čistě český znakový jazyk, ale takzvanou znakovanou češtinu, což je uměle vytvořený systém, který je na rozdíl od znakové řeči navázán na mluvenou češtinu z hlediska gramatiky. „Cílem bylo se s neslyšícími domluvit, ale vymysleli to slyšící lidé,“ doplnil Vysučka s tím, že pro od narození neslyšící bylo trochu problematické se takový jazyk učit.

Sdružení pořádá i přednášky pro základní, střední i vyšší školy, kde se pokoušejí seznámit mladé lidi s tím, jakým předsudkům a potížím musí neslyšící ve společnosti čelit. „Většinová společnost si často myslí, že neslyšící jsou divní, málo inteligentní, ukazují si ‚jako opice‘, ale zároveň nevědí, co to znakový jazyk ve skutečnosti je,“ vysvětlil Vysuček.

PETR SCHREIB
Pražský deník
http://www.prazsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.