Výše pokut za tábory byla v Libereckém kraji nižší než loni

Při kontrolách dětských táborů a podobných akcí v Libereckém kraji uložili letos hygienici 15 pokut dohromady za 8800 korun. Prohřešky byly menší než loni, kdy udělili devět pokut za 9700 korun.

Stejně jako loni nebyl letos žádný dětský tábor zakázán a zjištěn byl jeden neohlášený na Českolipsku, sdělila mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.
„Průběh letošní letní dětské rekreace hodnotíme jako klidný. Nebyly hlášeny žádné mimořádné události,“ uvedla Balašová. Oproti minulým sezónám bylo méně přisátých klíšťat, naopak po celou sezónu docházelo ke zvýšenému počtu vosích bodnutí. „Děti byly minimálně nemocné. Jednalo se zejména o úrazy při sportovních činnostech, v horkých dnech o bolesti hlavy, břicha a jednorázové zvracení, průjem, které vždy druhý den odezněly,“ uvedla Balašová.
V Libereckém kraji se letos konalo podle zjištění hygieniků 192 letních dětských táborů s podobných akcí s 270 běhy, na nichž se rekreovalo 14.434 dětí. To je o zhruba 2300 dětí více než loni. Hygienici zkontrolovali 97 táborů, 17 jiných podobných akcí a 11 poskytovatelů stravovacích služeb. Zaměřovali se zejména na nedostatky nalezené v loňském roce. Kontrolovali stravování, zajištění zásobování pitnou vodou a zdravotní dokumentaci dětí i dospělých.
Při kontrolách stravování objevili hygienici nevhodné skladovací prostory, špinavé nádobí nebo nečistoty s napadaným listím v cisterně s pitnou vodou. Někde chyběly doklady o původu potravin nebo už bylo prošlé datum minimální trvanlivosti. Nedostatky byly i v ubytování, v některých stanech chyběla dřevěná podlážka a v některých chatkách s patrovými lůžky byly proležené a roztržené matrace se zašlými skvrnami. Výtky hygieniků se týkaly i vedení zdravotní dokumentace kvůli chybějícím dokladům, jako jsou zdravotní průkazy, průkazy zdravotníka a potvrzení o způsobilosti práce s dětmi. Některé tábory neměly zajištěného lékaře.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.