WHO varuje před dětskou obrnou v Zakarpatské Ukrajině

ilustrační foto: Brian Hoskins sxc.hu

Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena výskytem dětské obrny Zakarpatské oblasti Ukrajiny a varuje před jejím možným rozšířením. Doporučuje, aby tam nezajížděly osoby, které očkování nechrání.

ilustrační foto: Brian Hoskins sxc.hu

Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena výskytem dětské obrny na západě Ukrajiny a varuje před jejím možným rozšířením.

Napsal to dnes ukrajinský server Cenzor s odvoláním na společné prohlášení WHO a Dětského fondu OSN (UNICEF). O dvou případech nebezpečné virové infekce v Zakarpatské oblasti sousedící se Slovenskem informoval ukrajinský tisk v minulých dnech. Místní zdravotnické orgány ale dnes informaci zpochybnily.

Podle zprávy ukrajinského ministerstva zdravotnictví byla dětská obrna zjištěna u dvou dětí, desetiměsíčního a čtyřletého. Podle prohlášení WHO je důvodem vážný nedostatek očkovacích vakcín. Za posledních sedm let se úroveň vakcinace na Ukrajině výrazně snížila, proti dětské obrně údajně nebyla očkována ani polovina dětí. Letos jich kvůli nedostatku vakcíny bylo očkováno jen 14 procent.

Zakarpatské zdravotnické orgány ale dnes zprávu o výskytu obrny popřely. Nemocné děti trpí jiným, podobným onemocněním, uvedl šéf zakarpatské epidemiologické služby Volodymyr Markovyč. Potvrdil sice, že nemocné děti očkovány nebyly, zprávu ministerstva o rozšíření obrny nicméně označil za dezinformaci.

WHO a UNICEF dnes v prohlášení uvedly, že se snaží ukrajinským úřadům všemožně pomoci, nebezpečí nákazy do ostatních ukrajinských oblastí ale hrozí. Do Zakarpatské oblasti by neměly zajíždět osoby, které očkování nechrání.

Dětská obrna byla v minulých letech zaznamenána v rozvojových zemích, rozšířená je zejména v Afghánistánu, Pákistánu a Nigérii. V České republice je očkování proti této chorobě pro děti povinné.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.