Policisté zabavili Dvořákovi konopí, šlo prý o desítky rostlin

foto: sic.hu

Policisté včera opět zasahovali u jednoho z nejznámějších pěstitelů konopí Dušana Dvořáka v Ospělově na Prostějovsku. Podle pěstitele mu zabavili desítky rostlin konopí v živém i sušeném stavu.

foto: sxc.hu

Stalo se tak přesně rok poté, kdy u něj byli naposledy, tehdy si odvezli na 500 rostlin konopí. Pěstitel přišel o úrodu, ale i semena či konopné masti již pošesté v pořadí, podle něj mu policisté již zabavili dosud přes 3000 rostlin. Známý propagátor léčby konopím tvrdí, že nedělá nic nelegálního, policie i soudy však mají jiný názor.
„Sebrali vše, co našli, šlo o 39 sušených rostlin a 18 živých včetně semen. Ostatní rostliny byly již sklizeny dříve a jsou na bezpečných místech,“ řekl dnes ČTK pěstitel Dušan Dvořák. Informaci o zásahu policistů dnes potvrdil ČTK také policejní mluvčí Josef Bednařík. „Mohu potvrdit, že v dnešních ranních hodinách probíhaly úkony v trestním řízení u třiapadesátiletého muže,“ uvedl bez bližších podrobností Bednařík.
Policisté přijeli do Ospělova přesně po roce. Dvořák přitom poukázal na to, že dosud není uzavřeno trestní řízení z loňského roku. Žalobce z prostějovského státního zastupitelství Jiří Jančík však dnes ČTK řekl, že je to kvůli tomu, že muž nepříliš ochotně spolupracuje.
Podle policie je takové pěstování konopí nelegální. Dvořák se však brání tím, že rostliny jsou určeny výhradně na léčbu nemocných lidí, policie navíc podle něj nemá žádnou právně závaznou normu na měření THC v obsahu konopí. „Navíc jsou rostliny od 21. srpna letošního roku majetkem Evropské konopné církve, která má sídlo v Liberlandu,“ dodal Dvořák. Samozvaný stát Liberland vyhlásil letos v dubnu v chorvatsko-srbském pohraničí v lužním lese u Dunaje český občan Vít Jedlička.
Svou konopnou farmu v Ospělově brání Dvořák už řadu let před soudy, státními zástupci i politiky. Obrátil se už na Nejvyšší soud, Ústavní soud a práva se dovolává i u soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Dosud bezúspěšně. Jeho snahu podporují známé osobnosti, ale i řada neziskových organizací.
Žalobci i soudy mají však jiný názor. Propagátor léčebných účinků konopí byl několikrát stíhán za nedovolenou výrobu drog. V prvním případě mu soud uložil podmíněný trest, další se před soud nedostaly. Zastaveny byly kvůli znaleckému posudku, který pěstitele označil za nepříčetného. Dvořák však popírá, že by byl nepříčetný. „Mám stanovenu diagnózu, která je unikátní v dějinách psychiatrie. Od dubna do září, kdy roste konopí, mám podle znalce po dobu čtyř let vždy vymizelé ovládací, rozlišovací a rozpoznávací funkce,“ řekl již dříve ČTK Dvořák.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.