Nevíte, jak poskytnout první pomoc? Poradí kurz

Před nedávnem na chodníku u přechodu v Lidické ulici v Šumperku zkolabovala pětadvacetiletá dívka. Naštěstí se po chvíli objevili zachránci, kteří mladé ženě poskytli první pomoc.

Právě ztráta vědomí, dopravní nehoda nebo infarkt patří mezi nejčastější situace, při kterých lidé potřebují okamžitou první pomoc. Ne každý však dokáže správně zareagovat. Mnozí se dnes bojí první pomoc vůbec poskytnout, jiní ji ani neumějí.
Právě z tohoto důvodu přichází Nemocnice Šumperk s další nabídkou kurzů první pomoci. Proškolit chce nejen širokou veřejnost, ale také učitele a žáky základních či středních škol.
Poskytovat první pomoc nahání lidem strach. Nevěří si, nebo mají strach z nákazy. Podle odborníků je přitom velmi nepravděpodobné, že by člověk při první pomoci postiženému nějak ublížil. Na¬opak, v některých situacích jde doslova o minuty a kolemjdoucí jsou tak mnohdy pro pacienty jedinou šancí na záchranu života. Nemocnice Šumperk proto nabízí bezplatné kurzy pomoci. Oslovit chce jak širokou veřejnost, tak školy. „Seznamovat se se základy první pomoci bychom se měli už od dětství. Děti jsou navíc neuvěřitelně vnímavé, chtějí se učit. Je důležité je naučit, že mohou pomáhat a mohou tak zachránit život. Nejsou navíc zatížené starými pravidly jako většina dospělých,“ vysvětluje vedoucí sestra z oddělení anestezie, resuscitace a intenzivní péče Nemocnice Šumperk Martina Vidrmanová. Řada dospělých se totiž seznámila se základy první pomoci naposledy v dětském věku. Pravidla poskytování první pomoci se ale během let změnila, což mnohdy ani nezaznamenali. Právě proto nabízí Nemocnice Šumperk bezplatný kurz také laické veřejnosti, která se na něm dozví aktuální pravidla poskytnutí první pomoci, včetně ukázek život zachraňujících technik a nácviku správné resuscitace na spe¬ciálním modelu.
„Seznamuji je například s tím, jak správně vyšetřit základní životní funkce, jak zjistit stav vědomí, proč se ustupuje od dýchání z úst do úst nebo jak zajistit průchodnost dýchacích cest,“ popsala Martina Vidrmanová, co všechno se účastníci dozvědí.
Zájemci o kurz mohou kontaktovat přímo vedoucí sestru Martinu Vidrmanovou prostřednictvím e¬mailu martina. vidrmanova@nemocnice sumperk.cz nebo telefonicky na čísle 606 709 901.

Šumperský a Jesenický deník
http://www.sumpersky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.