Salmonelóza z chovů drůbeže mizí, na boj s nemocí jdou stamiliony

Salmonelóza v chovech drůbeže prakticky zmizela. Od roku 2007, kdy se začal výskyt nemoci kontrolovat v rámci Národního programu tlumení salmonel, klesla více než desetinásobně na současných 1,4 procenta pozitivních hejn.

„Stát na tlumení salmomel dává stamiliony korun, v loňském roce šlo o více než 350 milionů. Navíc si další programy platí sami veterináři,“ doplnil mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.
Ministerstvo zemědělství tak přispívá v programu ozdravování chovů drůbeže stále více penězi. „Kromě této podpory proplácí i sama SVS řadu vyšetření, v rámci vlastních ‚salmonelózních‘ programů,“ vysvětlil Jordán.
České drůbežářství je charakteristické vysokou koncentrací zvířat v chovech a vysokou provázaností chovů se zahraničními odběrateli a dodavateli. Proto je prioritou zachování zdravých chovů bez výskytu nákaz, uvedl mluvčí, podle kterého je nízké procento nakažených chovů možné díky odpovědnému přístupu chovatelů.
O prázdninách se ale přesto objevil případ hromadné nákazy salmonelou v Plzeňském kraji, kde se bakterií nakazilo 145 lidí. Bakterie byly objevené na skořápkách vajec.
Každý obyvatel ČR sní v průměru 240 vajec za rok.

Státní dotace v programu Podpora vybraných činností na ozdravování chovů drůbeže zvýšením biologické bezpečnosti:

Rok Suma (mil. Kč)
2011 53
2012 153
2013 180
2014 357

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.