Na hospic půjde místo třiceti tisíc korun rovnou padesát

ilustrační foto: PhotoRack

Nadační fond podpořil domácí hospicovou péči. Komise posuzovala pět žádostí

Litoměřice, Ústí n. L. – Padesáti tisíci korunami podpořil činnost Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích Nadační fond Evy Matějkové (NFEM). Konkrétně domácí hospicovou péči. Výběrová komise správní rady NFEM, která zasedala letos podruhé, posuzovala pět doručených žádostí. V případě Hospice sv. Štěpána příspěvek navýšila o dvacet tisíc korun. Dvě žádosti zamítla a dvě vrátila k dopracování.

Cílem Nadačního fondu, který je pojmenovaný po Evě Matějkové, je především pomáhat lidem se zdravotními problémy, nebo těm, kteří nezištně pomáhají druhým. „Po diskusi jsme rozhodli o navýšení částky, protože činnost hospice je přesně ta, kterou chceme podporovat především,“ řekl Josef Matějka.

Jediný hospic v kraji

Hospic sv. Štěpána, jediný kamenný hospic v Ústeckém kraji, poskytuje pacientům a jejich rodinám paliativní léčbu a péči od roku 2001. V loňském roce činnost rozšířil o domácí hospicovou péči. „Loni jsme se v domácím prostředí postarali o 31 lidí, kteří až na jednu výjimku odešli ve svém domově, jak si přáli. Letos jsme se do konce září postarali už o 45 lidí v domácím prostředí. Je vidět, že je taková péče potřebná. Rodiny jsou vděčné, že takto poskytujeme lidem v závěru jejich života komplexní péči,“ uvedla ředitelka Hospice sv. Štěpána Monika Marková.

Mobilní hospic v Ústí

Při ústecké Masarykově nemocnici funguje Mobilní hospic. Od Nadačního fondu Evy Matějkové obdržel v červnu třicetitisícový příspěvek na koncentrátor kyslíku, včetně oxymetru. Za rok Mobilním hospicem podle vedoucí lékařky Jany Dušánkové prošlo na sto onkologických pacientů. V domácí péči je pod lékařským dohledem průměrně deset až patnáct pacientů najednou.

Výběrová komise NFEM letos ještě přispěla pětatřiceti tisíci litoměřickému Centru pro náhradní rodinnou péči, třiceti tisíci ústecké okresní organizaci Svazu tělesně postižených. Nezisková organizace Mozaika Lovosice obdržela deset tisíc korun.

Termín příštího zasedání výběrové komise je 12. duben 2016. Žádosti o podporu lze najít na webu www.nfem.cz.

ALENA VOLFOVÁ
Ústecký deník
http://www.ustecky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.