Alzheimer? Pomohou hodinky

ilustrační foto: Photoxpress

V péči o lidi postižené demencí vyzkoušejí pracovníci krajských domovů důchodců na Vysočině elektronické hodinky s GPS. Ty umožní sledovat pohyb klientů, čímž by měly přispět ke zvýšení jejich bezpečí.

JIHLAVA Pilotní testování hodinek plánuje kraj zahájit do konce roku. „Pokud se novinka osvědčí, mohla by být později zavedena do širší praxe,“ uvedl krajský radní Petr Krčál.

Kraj Vysočina zřizuje šest domovů se zvláštním režimem, v nichž je 201 míst pro lidi s různými formami demence. V příštím roce pro ně přibude dalších 71 míst. „Důvodem je stále vyšší poptávka po odborné péči o seniory,“ řekl Krčál.

Technický pokrok může podle radního hodně pomoci se zajištěním bezpečnosti lidí s demencí, ale dbát je podle něj potřeba také na etické aspekty. „Proto budou monitorovací hodinky s implementovanou GPS pilotně využívány pouze těmi klienty, jejichž rodina bude s tímto moderním přístupem jednoznačně souhlasit,“ poznamenal.

Podle Petra Krčála jde o systém, který se už osvědčil v zahraničí. Hodinky budou několik měsíců testovat domovy důchodců v Náměšti nad Oslavou, ve Velkém Meziříčí a ve Ždírci. Každý domov dostane přibližně deset kusů. Celkové náklady na jejich pořízení kraj odhaduje v řádu několika desítek tisíc korun.

Člověk s Alzheimerovou chorobou se díky hodinkám bude moci volněji pohybovat. „Personál domova dostane na mobil pouze informaci o konkrétních situacích – například, že klient opouští pokoj či areál domova,“ popsal Krčál fungování nového systému.

Pracovníky domova hodinky rovněž upozorní na to, když se jejich nositel nebude delší čas pohybovat, což může být následek zdravotních problémů.

Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.