Rozhovor s Františkem Ringo Čechem, medailistou…

ilustrační foto: TimWilson / Flickr.com

V Radiu Impuls zpovídal Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES, známého baviče Františka Ringo Čecha…

ilustrační foto: TimWilson / Flickr.com

Prezident Miloš Zeman ve středu rozdal státní vyznamenání, uznání se dočkali například fotbalista Pavel Nedvěd, koulařka Helena Fibingerová nebo hudebník František Ringo Čech. Dobrý večer, pane Čechu. Vítejte v Rádiu Impuls.

Máte s sebou medaili?

František Ringo ČECH, :
Ne, ne, ne, nemám, ale mrzí mě, že jsem si ji nezval, protože vy byste na ni určitě zálibně hleděli, je krásná.

Jaroslav PLESL
Budete ji nosit?

František Ringo ČECH, :
Nejdřív jsem myslel pořád, ale já k ní mám ještě takový, jak mají generálové, víte, v tý řadě, mám taky tento řádový vyznamenání, to si možná na smokingu nechám.

Jaroslav PLESL, :
Našijete si ho tam.

František Ringo ČECH, :
To se připichuje.

:
Jo, je to jenom připichovací, tak výborně, můžete mít více smokingů, to je super. Kam jste si ho dal?

František Ringo ČECH, :
Ten smoking nebo to vyznamenání?

:To vyznamenání

František Ringo ČECH, :
Pověsil jsem si ho nad pracovní stůl, abych na něj viděl.

:No, a za co jste ho dostal? Ptal jste se na to Miloše Zemana?

František Ringo ČECH, :
Pane redaktore, kdybyste sledoval televizi a média, tak byste věděl, za co jsem ji dostal. Dostal jsem ji za zásluhy v kultuře, o kterých si myslím, že asi nějaký mám, jinak by mi to prezident republiky nedal.

:No, zásluhy bezpochyby máte, udělal jste toho v české kultuře spoustu a mě by zajímalo, co je takový váš největší počin z toho, co máte za sebou? Čeho si vážíte víc? Co považujete za to nejdůležitější, co jste v té své dlouholeté kariéře udělal?

František Ringo ČECH, :
Tak já jsem, Miloš Zeman má zvláštní schopnost rozkrýt věci, jo. Já, když jsem ho poslouchal, tak jsem si uvědomil, že on pojmenoval něco, co v mým žebříčku hodnot je jaksi někde, jakoby něco normálního, že já se pyšním úspěchama v obrazech a píšu knížky a prostě dělám všechno možný, ale moje divadelní činnost, já mám 40 let, mám 40 let vyprodaný sály a vlastně to je to nej…, můžu říct, že jsem si uvědomil, že to je hlavní těžiště mý činnosti, že vlastně hraju divadlo a nevím, co je prázdnej sál. A vlastně jezdím 40 let po republice, odehrál jsem víc jak 2600 představení. Moje hra Dívčí válka je třetí nejhranější hra v český historii. Jestlipak byste uhodl, kdo je první, která hra je první?

:Absolutně netuším.

František Ringo ČECH, :
Je to Švanda dudák. A druhá? Lucerna. A třetí je Dívčí válka.

:Takže jste klasikem?

František Ringo ČECH, :
Žijícím klasikem, asi se to tak dá říct. No, jsem na to hrdej. Ale neuvědomil jsem si, až když to Miloš pojmenoval.

:Včera měl Miloš Zeman velmi zajímavý projev před předáváním vyznamenání. Co vás v tom projevu nejvíce zaujalo?

František Ringo ČECH, :
Jeho vyváženost, jeho naprostej přehled, jeho nadstranickost. Miloš prostě je rétorik. To je, pro mě je vzorem. Jako on mluví všechno zpatra. A to mně tak tam jeden z těch vyznamenanejch mi řekl, že, já to loni nesledoval to vyzna…, že on loni jmenoval všechny nazpaměť je znal. Ale já jsem, pro mě ta skladba těch lidí byla vynikající, jo, Láďa Štaidl, prostě Neckář. Já jsem dokonce, Pavel Nedvěd, já jsem říkal Neckářovi a Štaidlovi – kluci, my jsme dvojky máslo, naše popularita začíná v Zinnwaldu a končí v Čierné pri Čope, ale je tu Nedvěd, kurňa, to je král, celej svět zná Nedvěda. A kdo, kluci, může se pochlubit tím, že strávil 3,5 hodiny s Nedvědem, jen tak jsme si povídali mezi kávou. Heluška Fibingerová, no. Velmi dobrá společnost.

:
Když odhlédnu od toho, že vy jste dostal medaili, kdo z těch, kteří tam s vámi seděli včera v tom Vladislavském sále, si ji podle vás zasloužil nejvíc?

František Ringo ČECH, :
To je otázka, která nás svádí k bulváru a promiňte, že z úcty k vážnosti vaší profese je nesmyslně položená. To nemůžete, každej si ji zasloužil za něco. Mně se vybavil, když dostali, dostali to vysoký vyznamenání impéria Beatles, že spousta lidí začalo ty řády vracet, když teda je dostali takovýhle brnkálkové a Lennon jim tenkrát řekl, že oni ty lidi dostali ty řády za zabíjení druhejch lidí, kdežto Beatles za zábavu a že si teda myslí, že si ho zasloužili daleko víc. Ale tím jsem nechtěl to vztahovat. Prostě tam, já myslím, že to Miloš vybral dobře, vybral to vyváženě. Když mu vyčítají, že vybírá přátele, tak mi řekněte, kdo z vás, kdo z lidí by nedal přednosti příteli při stejný kvalitě? Navíc já si myslím, že v tomhle státě rovnostářským, jestli je, jestli je v kumštu 10 tisíc lidí, tak si všech 10 tisíc lidí myslí, že by si to zasloužili víc než já. To přece víte, že to takhle je.

:
Posloucháte Kauzu dne Rádia Impuls a dnes je naším hostem umělec František Ringo Čech, který včera od prezidenta republiky obdržel medaili Za zásluhy. Samozřejmě všichni prezidenti oceňují i ty, kteří jsou jim blízcí.

František Ringo ČECH, :
Blízcí.

:
To znamená, že to dělal prezident Václav Havel, dělal to prezident Václav Klaus a dělá to prezident Miloš Zeman, přesto některá ta ocenění opět jako v předchozích případech i u dalších prezidentů vyvolávají kontroverzi. Mluví se především o bývalém komunistickém ministrovi zemědělství a je tam i pár lidí, kteří měli různé oplétačky s StB. Myslíte, že je důležité, aby prezident vybíral lidi ze všech vrstev společnosti a tím tu společnost spojoval, nebo by měl nastavit nějaká přísná pravidla a vybírat si jenom ty, kteří tato pravidla zcela splňují?

František Ringo ČECH, :
Já myslím, že ta pravidla jsou nastavená, jo. Že je měl nastavený Havel, Klaus i prezident Zeman. Ale prosím vás, v tomhle státě si vzpomeňte, vy jste mladej kluk, jo, ale tady byl každej čtvrtej komunista, v každým baráku byli 3-4 estébáci. Když Havel v tom neudělal pořádek hned na začátku, tak prostě prostupuje to společnost. Dneska, pravda, bych řekl je to trošku už pasé, je to pasé. Čili všechny tyhle ty, tyhle ty kritéria, kde, já jsem tam mluvil s tou, s tou paní Pelikánovou a já jí rozumím. To je nešťastná ženská prostě. Já vím, že když zazvonili estébáci, copak jste je mohl vyhnat? Prostě lhal jste, vykrucoval jste se, vymyjšlel jste, kličkoval jste, v těžkých dobách to …, dneska mladý lidi vůbec nevědí ty dobroserové, který nás obklopujou, co to bylo. Ona neudělala, já jsem přesvědčena, že neudělala vůbec nic špatnýho. A jak ji zostudili, ale já myslím, že Češi milujou špinit prostě kohokoliv, prostě je to, je taková móda. Já jsem si ještě nezvykl.

:
Pane Čechu, jak se vám líbí Miloš Zeman v roli českého prezidenta,

František Ringo ČECH, hudbník:
Nemám k němu jediný výhrady. Všechno, co dělá, všechno, co říká, naprosto se s ním ztotožňuju.

:Potkáváte se?

František Ringo ČECH,
Chodím pravidelně, no, pravidelně, snažím se navštěvovat Miloše tak jednou za půl roku, ale mluvíme spolu, já, já jsem pyšnej na to, že jsme přátelé, já jsem vždycky Kocábovi záviděl, když říkal – Vašek, Vašek mi říkal, jdu za Vaškem, tak jsem říkal – Kocábe, ty vole, já ti závidím, že můžeš prezidentovi říkat Vašku. No, tak teď mám taky, mám přítele a můžu mu říkat Miloši, když jsme spolu. Oba kouříme a oba si dáme dvě decky vína a ani jeden bysme to neměli, oba máme cukrovku. Včera jsem byl vyděšenej s tím, jak Miloš vypadal.

Bál jste se, že zkolabuje?

František Ringo ČECH, :
No, pohled na něj byl strašnej. On trpěl, to je neuvěřitelný, jakou vůli má ten člověk. Já myslel, že spadne na zem. Tak rozhodl jsem se, že mu napíšu, napíšu – Miloši, viděl jsem tě, nesnaž se mi namluvit, že to bylo v pořádku. Prosím tě, přijmi invalidní vozík, není to žádná ostuda. Sedni si. Vždyť Roosevelt takhle vyhrál válku.

Myslíte, že by bylo lepší, kdyby příště přijel na vozíku a už se netrápil tím, že musí chodit po svých a stát tam hodinu a ještě dalších 20 minut mluvit?

František Ringo ČECH, :
No, určitě. Při tom předávání si to neumím moc představit, ale uvědomte si, že ten den on odměňoval, vyznamenával, kladl věnce, to je strašný. Já jsem tam seděl 3 hodiny a měl jsem toho dost. A tenhle ten vitální člověk přišel na …

:
Dokázal to. Velké téma, které je teď spojováno s prezidentem Zemanem a vůbec rezonuje celou společností, je názor na to, zda má Evropa přijímat nebo odmítat tu velkou uprchlickou vlnu. Mě by zajímalo, co si o tom myslíte vy?

František Ringo ČECH, hudeník:
Já vůbec odmítám výraz názor. To je katastrofa. Je to katastrofa nebývalých rozměrů. Papež František řekl, že začala třetí světová válka a já s ním souhlasím. To, to je něco tak strašlivýho. Hlavně nikdo nezavírá kohout, to je … Já jsem velmi pozornej jako expolitik a vzpomínám si před třemi lety jeden z těch dobroserů právě z Evropský unie publikoval, že se má Evropa připravit na příliv 25 milionů muslimů. Kde to vzal ten člověk? A ono se to naplňuje. Já, prosím vás, emigranty z Ruska ano, emigranty z Ukrajiny, emigranty prostě ze slovanských zemí, ale i z toho Balkánu, ale já myslím, že prostě bude strašná mela. Já teda už se nedožiju, pane redaktore, jo, ale vy si ještě zastřílíte.

: Děkuji vám za rozhovor a na slyšenou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.