Chytrá aplikace upozorní sluchově postižené na požární alarm

rileyroxx / Flickr.com

Zařízení rozezná zvuk požárního alarmu, domovního zvonku, mikrovlnné trouby nebo plačícího dítěte a během několika sekund na něj upozorní uživatele. Aplikaci pomáhající lidem se sluchovými problémy vyvinula dvojice inženýrů.


rileyroxx / Flickr.com

O nové aplikaci jako první přinesly zprávu Hospodářské noviny.

Anwar Almojarkesh společně se spoluzakladatelem firmy Amrem Wanlym ze Sýrie studovali telekomunikační inženýrství na univerzitě v Jordánsku.

„Měl jsem problémy s docházkou na ranní přednášky, protože jsem neslyšel zvonit budík. Proto jsem vynalezl alarm, jehož částí byla malá vodní nádrž. Každé ráno na mě cákala voda, což mě zaručeně vzbudilo. Problémem bylo, že kromě mě byl promočený i polštář,“ vzpomíná Almojarkesh.

Uvažoval o přístroji, který by ho vzbudil příjemněji. Jeho dalším vynálezem bylo přenosné zařízení, které k buzení využívalo najednou čtyři metody – vibrace, ostré světlo, vůni máty a kávy a zvuky. Tvrdě spící či sluchově postižené budilo zařízení i v nouzových případech, například při požárním poplachu.

„Uvědomil jsem si, že kombinací chytrého telefonu a vhodných technologií mohu vytvořit užitečný nástroj. Napadlo mě, že bych mohl pomoct starším lidem a všem, které trápí problémy se sluchem,“ vysvětluje osmadvacetiletý podnikatel zrod start-upu Braci. Firmu, jejíž název vznikl z anglického výrazu pro náramek „bracelet“, založili v roce 2012. „Nejprve jsme plánovali vyvinout chytrý náramek, nakonec jsme se ale zaměřili pouze na aplikaci,“ vysvětluje Almojarkesh.

Aplikace dovede rozeznat tisíce okolních zvuků, v případě požárního alarmu až ze vzdálenosti pětatřiceti metrů. Databáze čítá přes pět set zvuků požárních hlásičů z celého světa.

Po rozeznání zvuku, které trvá dvě až čtyři sekundy, systém upozorní uživatele vibracemi a blikáním společně se zobrazením ikony a popisku zvuku na displeji mobilního telefonu nebo hodinek.

„Několika kliknutími lze poslat i jednoduché upozornění či zprávu, která se příjemci stejně jako v případě zvuku objeví na displeji,“ vysvětluje Almojarkesh. Chytré ucho, jak přezdívají aplikaci Braci Pro její vývojáři, je kompatibilní s chytrými mobilními telefony a hodinkami. Díky tomu, že nepotřebuje připojení k internetu, může pomáhat prakticky pořád.

V roce 2013 se podnikatelé se svým nápadem zapojili do akcelerátoru Jihomoravského inovačního centra. „V centru nám poskytli potřebné vybavení a zázemí pro práci, dále nás propojili s investorem a pomohli s registrací firmy v Česku. Mentoři nám poradili, jak se posunout kupředu. Dostali jsme také zajímavé nabídky od CzechInvestu,“ říká Almojarkesh.

Firma nyní sídlí v Birminghamu ve Velké Británii. „Jako veliký úspěch vnímám to, že jsme obdrželi podporu z britských státních zdrojů a že jsme byli přijati do britského programu Obchod a investice,“ říká Almojarkesh.

Technologie detekování a rozpoznávání zvuků a připojení s chytrými hodinkami a vibračními polštářky si nechal patentovat. Finanční prostředky z dotačních programů a od sponzorů se za tři roky vyšplhaly k šesti milionům korun.

Projekt získal řadu ocenění na mezinárodních soutěžích po celém světě včetně těch českých.

Inženýr plánuje další zlepšování svých vynálezů. „Jedním z našich plánů je vyvinout off-line detekci zvuků řeči, což by sluchově postiženým velmi zlepšilo každodenní komunikaci. Brzy bude systém kompatibilní také se zařízeními společnosti Apple, čekáme pouze na potvrzení z jejich strany,“ říká Almojarkesh a dodává, že betaverze je kompatibilní jak s mobilním operačním systémem Android, tak s iOS.

Kromě pomocníka pro sluchově postižené nabízí firma další tři produkty založené na upozornění na okolní zvuky, detektor chrápání, detektor dětského pláče a aplikaci On The Go, která chodce, řidiče či cyklisty poslouchající hlasitou hudbu upozorní na výstražné sirény a klaksony.

Tato aplikace vyhodnocuje zvuky během jedné až dvou sekund a kromě vibrací upozorňuje také ztlumením hudby. Aplikace detekující dětský pláč funguje prostřednictvím dvou chytrých zařízení, jednoho umístěného u dítěte a druhého u rodičů. Detektor chrápání prostřednictvím chytrých hodinek vibruje vždy, když zaznamená chrápání, a tak chrápajícího jemně upozorní, aniž by ho vzbudil.

Mladý vědec také začátkem roku 2010 vyvinul nabíječku, která mění kinetickou energii na elektřinu. „Jedna hodina chůze může nabít notebook na hodinu a třináct minut, zařízení generovalo přes 77 wattů za hodinu,“ říká Almojarkesh a dodává, že kdyby v Jordánsku byl milion uživatelů této nabíječky, mohli by ušetřit až 65 megawattů za den díky jeho vynálezu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.