Nemocnice sv.Anny Brno vydává recepty na české léčebné konopí

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně může předepisovat recepty na české konopí, které je novinkou na trhu. Má na to jednoho registrovaného lékaře Radovana Hřiba, který už první recept na české konopí předepsal.

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos

Dosud nemocnice vydávala recepty na konopí z Nizozemska, které je minimálně dvojnásobně dražší. České konopí bude dostupné i pro méně movité pacienty, řekl dnes ČTK Hřib. Jeden gram českého vyjde zhruba na 100 až 120 korun, nizozemské stálo 260 až 300 korun. Účinky jsou stejné. Zatím ho pojišťovny nehradí a platí si ho lidé.

První recept na české konopí dostala stejná žena, které loni v květnu nemocnice jako první český státní podnik předepsala první recept na konopí z Nizozemska. „Trpěla neztišitelnou chronickou bolestí a vliv léků na tlumení bolesti nebyl dostačující. Po přidání léčebného konopí se bolest utlumila a pacientka se dočkala částečné úlevy,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Dosud nemocnice předepisovala nizozemské konopí šesti pacientům. „U českého jsme domluvení s 15 pacienty. Pomáhá od onkologických bolestí přes bolesti v zádech a po úrazech končetin, ať už tam byla operace, nebo nebyla,“ dodal Hřib. U každého je léčba individuální. Obecně svatoanenští pacienti užívali od čtvrt gramu do jednoho gramu denně, za což si měsíčně zaplatili u nizozemskéhé konopí skoro 8000 korun. Nyní se jim české konopí zlevní až na třetinu, takže bude cenově dostupnější.

Hřib však upozorňuje, že konopí není lék na všechno. „Na každého pacienta působí podání jinak a dávkování se upravuje. Přidává se navíc do spektra dalších léků. Každopádně je dobře, se se o konopí jako o součásti medicíny mluví,“ dodal Hřib.

Konopí je rod jednoletých bylin z čeledi konopovitých. Před časem se potvrdily jeho účinky jako doplňkového léčiva pro pacienty s rakovinou nebo roztroušenou sklerózou. Vydat ho ale může pacientům pouze lékař registrovaný ve Státní agentuře pro konopí pro léčebné účinky. „Zatím máme jednoho registrovaného lékaře, ale v dubnu by se k němu měla přidat další lékařka,“ dodala Veselá.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.