Medaili Za záchranu života dostal od ČČK žák osmé třídy

Medaile Za zachranu zivota

Medaili Za záchranu života dnes dostal od Českého červeného kříže (ČČK) Karel Janderka, žák osmé třídy z Moravských Budějovic. Obdržel ji za to, že loni jako třináctiletý účinně pomohl svému dědečkovi, jenž kvůli srdečním potížím upadl do bezvědomí. Začal ho oživovat a zavolal odbornou pomoc. Podle záchranářů věděl, co má dělat a jak se má chovat.

Školák se podle zasahujícího lékaře zachoval velmi pohotově a duchapřítomně. „Prováděl účinnou a technicky správnou resuscitaci, což vzhledem k jeho konstituci a konstituci pacienta bylo více než obdivuhodné,“ uvedl lékař. Žákovi přišla poblahopřát mimo jiné senátorka a někdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD).

Chlapec ocenění převzal na slavnostním shromáždění v sídle Senátu, na němž ČČK při příležitosti světového dne Červeného kříže odměnil také své zasloužilé členy.

Své nejvyšší vyznamenání, tedy Medaili Alice Masarykové, zakladatelky a první předsedkyně Československého červeného kříže, letos předal ČČK dvěma svým členům. Získali ji předseda oblastní rady ČČK v Praze 9 Ivan Rusnak za více než čtyřicetileté působení v této organizaci a Libuše Preclíková z Ústí nad Orlicí, které vede centrum pro seniory a v ČCK působí od roku 1953.

ČČK má kolem tří desítek tisíc členů a dobrovolníků. Jeho hlavními projekty jsou propagace bezpříspěvkového dárcovství krve, výuka první pomoci dětí i dospělých, léčebné pobyty pro děti, poskytování pomoci při katastrofách, sociální služby či aktivity pro seniory.

Světový den Červeného kříže připadá na 8. května, kdy se v roce 1828 na narodil zakladatel této mezinárodní organizace Henri Dunant. Před 115 lety obdržel jako první Nobelovu cenu za mír. Mezinárodní hnutí Červeného kříže, Červeného půlměsíce a Davidovy hvězdy sdružuje kolem 90 milionů členů, zaměstnanců a dobrovolníků, ročně poskytne pomoc 250 milionům lidí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.