Zvířátka jsou skvělí léčitelé

ilustrační foto: Paolo Neo / public domain photos

Snad už žádný zdravotník dnes nepochybuje, že kontakt se zvířaty pomáhá. Jde o koně, psy, ale i tvory, u kterých bychom to nečekali.

Léčba s pomocí psů se nazývá canisterapie. Vedle dobré nálady, kterou psi většině lidí navodí, dokážou chlupáči své pacienty i rozpohybovat. Platí to jak pro starší lidi, pro které je výzvou i jen házení míčku psovi, tak pro postižené děti. Kvůli pejskovi jsou totiž ochotné dělat i věci, které jsou jim nepříjemné. Pacienti s postižením motoriky například s chutí zapínají psovi obojek, i když je to pro ně skutečně namáhavé. Výborné výsledky má canisterapie u mentálně postižených, kteří jsou díky chlupáčům silně motivovaní se učit. Pro lidi trpící svalovými křečemi nebo třesem se využívá polohování se psy. Nemocný se ukládá do příjemné polohy těsně vedle psa nebo na něm. Potíže se pak zmenšují, nebo dokonce na čas úplně ustanou.
Hippoterapie, nebo také hipporehabilitace, je léčebné cvičení s koněm. Jízda výrazně zlepšuje různé fyzické vady, ať už vrozené, nebo po úrazech. Léčivé účinky má ale také starost o koně, zvlášť v případě psychických poruch. Podobně působí delfinoterapie, tedy plavání s delfíny.
To však u nás z pochopitelných důvodů nikdo neprovozuje. Nabízejí se ale speciální delfinoterapeutické zájezdy k moři.
O kočkách je známé, že jsou individualisté, ale přesto existuje i léčba kočkou čili felinoterapie. Nejvděčnějším terapeutem je plemeno ragdoll, které je velmi klidné, ale ne každá ragdolka je rozený terapeut a léčit můžou i jiné typy koček. Při felinoterapii nejde na rozdíl od psů nebo koní tolik o pohyb, ale především o přítomnost kočky jako takové. Nemocné lidi uklidňuje kočka na klíně, v případě ležících pacientů pomáhá položit jim kočku na hrudník. Přítomnost »miciny« zmírňuje deprese a úzkosti, ale také snižuje krevní tlak. Kočičí předení urychluje hojení ran, působí proti osteoporóze a zlepšuje kondici svalů. Američtí astronauti jsou při cestách do vesmíru dokonce vybaveni speciálními vibračními pásky, které kočičí předení napodobují, a to právě kvůli prevenci řídnutí kostí, k němuž v kosmu dochází.
Zooterapeuti (jinak zvaní animoterapeuti) pracují i se slony, lamami či různými hospodářskými zvířaty. O slonech a lamách je známé, že jsou vůči člověku velmi kontaktní. U hospodářských zvířat se využívá hlavně péče o ně. Léčebně se dá využít i starost o plazy nebo akvarijní rybky. Ptáci, konkrétně papoušci, se osvědčují u pacientů s Alzheimerovou chorobou, mluvící papoušci se skvěle uplatňují v případech lidí s poruchami řeči. Existuje dokonce léčba potkany či krysami – rattusterapie. Potkani se dokážou úžasně vcítit do léčeného člověka, a navíc jsou velmi inteligentní a dají se výborně vycvičit. A

»Ukecaný« papoušek rozmluví každého

L. A. Kašparová
Rytmus života

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.