Corriere della Sera: Za váš nos může místo narození

Velký nebo malý, dlouhý nebo krátký, obrácený směrem dolů nebo směrem vzhůru, nos jako brambora: podoby nosů jsou rozmanité, někdo jich dokonce napočítal na čtyřicet. Samozřejmě se dědí, ale studie zveřejněná na stránkách časopisu Plos Genetics ukazuje, že během evoluce to bylo životní prostředí, které určovalo podobu tohoto charakteristického prvku našeho obličeje.

Jak uvádějí Arslan Zaidi a Mark Shriver z Pensylvánské univerzity, kteří analyzovali nosy populací z Afriky, jihovýchodní Asie a z Evropy, nejsou rozdíly spojeny jen s genetickými modifikacemi, podmiňuje je také životní prostředí.

Vědci měřili rozměry a formy nosů za pomoci 3D zobrazení. A spojili tyto charakteristiky s životním prostředím, v němž tyto populace žijí. Zejména jde o dvě okolnosti: vlhkost a teplotu. Nos filtruje vzduch z okolního prostředí a chrání plíce před vnější agresí a před infekcí. A nejen to: ohřívá vzduch, když je příliš studený, zvlhčuje ho, když je příliš suchý, a to proto, aby dýchací systém fungoval co nejlépe.

Tuto souvislost vysledoval již skotský vědec Arthur Thomson, který zemřel v roce 1935. Pozoroval, že populace žijící v chladném a suchém klimatu mají tendenci mít delší a subtilnější nos, zatímco roztažené a silné nosy nacházíme ve vlhkých a teplých oblastech. Thomson dospěl ke svým závěrům na základě analýzy kostí a lebek, zatímco Arslam Zaidi a Mark Shriver studovali rysy nosů živých obyvatel.

Jejich výzkum potvrdil, že velké nosy jsou běžnější u populací žijících v teplých a vlhkých zónách, zatímco menší a užší jsou rozšířenější v suchém a chladném klimatu. Protože jednou z funkcí nosu je ohřívat a zvlhčovat vzduch, je k tomuto účelu vhodnější subtilnější nos, který je typický pro suché a chladné klima. Kdo ale nepotřebuje zvlhčovat a oteplovat vzduch, protože žije v teplých a vlhkých oblastech, má otevřenější nozdry.

Vědci také konstatovali rozdíly ve tvaru nosu u žen a u mužů: muži mívají nos větší než ženy, stejně jako je tomu u celého těla. To je prvek navíc, který se netýká jen anatomie, ale také estetiky. Osoba s pěkným nosem může být sexuálně přitažlivá a může být vybrána jako partner pro reprodukci, poznamenal italský deník Corriere della Sera.

Jiný výzkum vědců z izraelské Ben Gurionovy univerzity v Negevu ukázal, tentokrát na poli estetiky, jaké jsou nejrozšířenější variace nosů a které nosy jsou označovány za krásné a které nikoli, a to na příkladech významných osobností. Nejpřitažlivější je podle nich nos fotbalisty Wayna Rooneyho, který hraje za Manchester United, pak následuje nos vévodkyně z Cambridge Kate Middletonové, jemuž dávají přednost umělci. Nos španělského krále Filipa považují za takový běžný a nakonec uvádějí nos americké herečky Barbry Streisandové, který je podle nich nejméně svůdný.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.