Neudržovaným chodníkem se vozíčkář musel prosekat

Úředníci prý nevěděli, komu ulice patří, tak ji nikdo neudržoval. Magistrát ale slibuje, že ji dá do pořádku.

Klíše – Nánosy bláta a půdy, ze kterých roste až dvoumetrový plevel a lebeda. Tak vypadala Kekulova ulice ještě nedávno. Stěží tudy prošli po svých bez úhony chodci, natož někdo invalidní o holi. Nejhůře pak vozíčkáři. Tomáš Martinec, který po úrazu nemůže chodit, se musel křovisky na chodníku doslova prosekat, aby se tudy vůbec dostal ke svému autu.

„Udělal jsem úsek na délku dvou aut. Jsem naštvaný. Chodí tudy pracovníci na úklid, ale jen napichují odpad, říkáme jim napichovači. Je jich pět, ale oni vždycky uhnou, asi se mě bojí. Pomáhal mi soused. Trvalo nám to tak dvě hodiny. Odnaproti mladý osmnáctiletý kluk slíbil, že to v sobotu dodělá sám,“ popisuje Tomáš Martinec.

OSTRÁ DISKUZE

Jeho snaha zpříjemnit si a vůbec umožnit cestu Kekulovou ulicí zvedla mnohé Ústečany ze židle. Vozíčkářova fotografie, jak likviduje vzrostlý plevel v „Kekulovce“, se totiž tento týden objevila na Facebooku a okamžitě vyvolala dlouhou diskusi plnou ostrých slov na adresu magistrátu, který chodníky uklízí, i místostarosty centrálního městského obvodu Karla Kariky. Ten totiž zhruba před dvěma týdny strávil den jako vozíčkář na Mírovém náměstí.

„Mělo by se stydět naše představenstvo, že to nechají dělat postiženého. Je to hnus a ostuda Ústí, ale tady se nedočkáte ničeho. Potom, že se pomáhá,“ napsala do diskuse na facebookové stránce Ústí nad Labem Dana Gašpariková.

ŠKODA, ŽE NEZAVOLAL

„Možná by měl někdo kompetentní zmapovat trasy vhodné pro jízdu na vozíku a také je pravidelně kontrolovat z hlediska sjízdnosti. Asi jsem naivní, ale možná to bude námět pro někoho, kdo by to byl schopen zorganizovat a hlavně dotáhnout to do nějakého výsledku,“ navrhla v diskuzi Iva Mokrá.

Sám místostarosta Karel Karika se kritice nediví.

„Kdybych nevěděl, oč jde, tak bych asi napsal to samé. Ale je škoda, že Tomáš Martinec nezavolal, nenapsal, neozval se na facebookové stránce Lepší místo, vyřešili bychom to okamžitě bez ohledu na to, že chodníky dělá magistrát. To je zásadní věc,“ vysvětluje Karika.

„Bohužel, když to nevíme, než se do ulice dostaneme, může trvat dlouho. Máme pět tisíc hektarů zeleně, o kterou se musíme starat, nejvíc ze všech obvodů,“ dodává.

S ÚŘEDNÍKY ALE MLUVIL

Ale Tomáš Martinec se brání s tím, že loni, když byl zaplatit za odpad, s úředníky obvodu mluvil.

„Ani nevěděli, kde ta ulice je a posílali mě jinam, do prvního patra a tam se pak dohadovali, komu vlastně ta ulice patří. Tady je to hrozné, v zimě bláto, hnus, na jaře plevel, no hrůza. To když je sníh, tak to ještě jde,“ říká Tomáš Martinec.

Podle Zbyňka Matyse ze společnosti AVE Ústí nad Labem, která uklízí valnou většinu města, si magistrát doposud úklid Kekulovy ulice neobjednal.

„Samozřejmě stačí, abychom dostali objednávku a ten nepořádek okamžitě zlikvidujeme. Zatím to ale nikdo neudělal,“ uvádí Zbyněk Matys.

Náměstek ústecké primátorky Jiří Madar slíbil, že problém s úklidem prověří na odboru dopravy a majetku, který má chodníky a objednávky jejich úklidu nad rámec plánu na starosti.

„Chudák chlap. Kdybychom o tom věděli, dostali jsme nějakou stížnost, nebo dopis, okamžitě bychom se o to postarali. V pondělí úklid začíná a Kekulova ulice bude jedna z prvních na řadě,“ slibuje Madar.

JANNI VORLÍČEK
Ústecký deník
http://www.ustecky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.