Na onkologii dostali nový užitečný dárek

Rotary Club Český Krumlov pořídil do českokrumlovské nemocnice nové polohovací křeslo, které zvýší pohodlí pacientů při chemoterapii.

Český Krumlov – Na bližší informace o celé akci jsme se zeptali současného prezidenta místního Rotary Clubu Luďka Keista.

„Projekt vymysleli členové klubu už v loňském rotariánském roce. Sehnat peníze není v dnešní době jednoduché, ale nám se daří organizovat takové akce, které vydělají,“ vysvětluje prezident klubu. Polohovací křeslo na onkologii prý konkrétně zaplatil z poloviny prodej vánočního punče a druhou polovinu celkové částky 56 tisíc korun dodala Nadace Rotary. „Podle slov lékařů není jednoduché při chemoterapii aplikovat příslušné látky a pacienti prý při tom neradi leží,“ vysvětluje Luděk Keist, proč Rotary Club zvolil právě tuto formu pomoci.

Rotary Club vymýšlí každý rok nový projekt pomoci, kterou směřuje především do Českého Krumlova a nejbližšího okolí. Projektem současného prezidenta je pořídit do českokrumlovské nemocnice ještě další podobné křeslo. Dále se v Rotary Clubu – z principu jeho fungování – plánovat nedá. Dá se ale ohlédnout do minulosti. V krumlovské nemocnici dodnes funguje řada dalšího vybavení, které pořídili právě Rotariáni. Na nejvýznamnější projekty z minulých let jsme se zeptali zakládajícího člena a bývalého guvernéra Rotary Clubu Český Krumlov Otakara Veselého.

„V době, kdy jsem byl prezidentem klubu, jsme realizovali při rehabilitačním oddělení nemocnice projekt půjčovny pomůcek pro zdravotně postižené občany. V praxi to znamená, že si může zdravotně postižený občan vyzkoušet nejvhodnější pomůcku dříve, než dojde k jejímu lékařskému předpisu,“ vysvětluje Otakar Veselý s tím, že u pomůcek přechodného charakteru, například po úrazech, lze zapůjčit určitou pomůcku po celou dobu léčení. „Projekt stál přes 650 tisíc korun. Získali jsme ale podporu od našich spřátelených zahraničních klubů, část jsme hradili ze výtěžku svých akcí a polovinu částky nám přidala Nadace Rotary,“ konstatuje Otakar Veselý.

Projekt funguje více než deset let.

K významnějším projektům Český Rotary Clubu Český Krumlov patřil v minulosti například i nákup vozidla, které dodnes dopravuje zdravotně postižené děti z okresu Český Krumlov do Arpidy v Českých Budějovicích. Vozidlo provozuje Česmaltézská pomoc.

JAN HOUSKA
Českokrumlovský deník
http://ceskokrumlovsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.