Kino promítne film neslyšícím i nevidomým návštěvníkům

Zajímavý kulturní zážitek mohou mít lidé se zrakovým a sluchovým postižením v šumperském kině Oko. Díky nové technologii bude biograf promítat i pro tuto skupinu smyslově handicapovaných návštěvníků. Poprvé pro ni kino uvede český snímek Jak básníci čekají na zázrak dnes o půl čtvrté odpoledne. „Zpřístupnění filmů i pro sluchově a zrakově postižené diváky je malý zázrak.

Šumperk – Díky speciálním brýlím či titulkovacímu zařízení můžou číst neslyšící i části dialogů, které jsou slyšet a nejdou třeba odezírat. Skryté titulky obsahují i komentáře k ruchům a zvukům, aby byl divák plně v obraze,“ popsal technologickou novinku ředitel kina Oko Kamil Navrátil. V Olomouckém kraji zatím tyto pomůcky vlastní jen kino v Šumperku.

V současné době obsahují skryté titulky pro sluchově postižené ze zákona pouze filmy vycházející na DVD a blu-ray discích. Předpokládá se, že se tato povinnost bude brzy vztahovat i na české filmy při premiérovém uvedení do kin.

„Pro nevidomé a slabozraké můžeme nabídnout sluchátka, kde je popisná audiostopa, která pomáhá k orientaci v ději. Kromě popisného komentáře uslyší diváci i dialogy z plátna,“ doplnil Kamil Navrátil s tím, že pro seniory a držitele průkazek ZTP platí zvýhodněné vstupné.

„Na novou technologii se podařilo získat větší část prostředků ze Státního fondu kinematografie. Zatím můžeme nabídnout deset kusů sluchátek a osm čtecích zařízení. Cena jedné pomůcky se pohybuje kolem deseti tisíc korun. Je ale možné, že v budoucnu podle potřeby pořídíme další,“ dodal Kamil Navrátil.

Kino nyní spolupracuje s neziskovými organizacemi pro handicapované. O novinky prý jejich členové projevili zájem.

„Je to nová věc, takže se ještě před promítáním chystáme na exkurzi, abychom se se zařízením seznámili a zjistili, jak funguje,“ řekla Renata Jandrtová z šumperské organizace nevidomých a slabozrakých.

Šumperský a Jesenický deník
http://www.sumpersky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.