Výsledkem švýcarsko-české spolupráce jsou zrekonstruované domovy pro seniory

Rekonstrukce několika domovů pro seniory, nákup vybavení nebo zkvalitnění a rozšíření poskytovaných sociálních služeb, to vše se podařilo díky Programu švýcarsko-české spolupráce. Ministerstvo práce a sociálních věcí postupně rozdělilo mezi 10 projektů zhruba 300 milionů Kč.

Program švýcarsko-české spolupráce se zaměřoval na zlepšení kvality života seniorů v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. Díky finančním prostředkům Švýcarské konfederace prošel modernizací například Domov pro seniory v Rožnově pod Radhoštěm, Domov Harmonie ve Vsetíně či domovy v Bílovci a Frýdlantu nad Ostravicí.

„Výsledkem rekonstrukcí je mimo jiné vyšší počet jednolůžkových pokojů. Senioři tak mají tolik potřebné soukromí. Kromě toho byly vybudovány nové bytové buňky a byla snížena bariérovost zařízení,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Z grantu byly rovněž pořízeny kompenzační a rehabilitační pomůcky, mimo jiné elektrické polohovací postele, kardiacká křesla a vanové zvedáky.

Další projekty se soustředily na zlepšení terénních a ambulantních služeb. Na Valašsku se podařilo prostřednictvím nákupu automobilů typu 4×4 zlepšit mobilitu pracovníků služeb tak, že mohou poskytovat kvalitní sociální a zdravotní péči i klientům, kteří žijí v odlehlých horských oblastech. Jiné projekty podpořily zavedení nových metod práce se seniory, například reminiscenční terapie či kognitivní rehabilitace.

Program švýcarsko-české spolupráce, který MPSV administrovalo v letech 2012 – 2017, je unikátní v tom, že pro cílovou skupinu seniorů kombinoval financování investičních akcí i měkkých aktivit, což v rámci podpory ze strukturálních fondů EU nebylo dosud možné.

Seznam podpořených projektů:

Domov Harmonie – Vsetín (výše grantu 38,1 mil. Kč)
Cesta za kvalitním životem seniorů na Valašsku – Nový Hrozenkov (28,4 mil. Kč)
Humanizace domova pro seniory na ul. Rooseveltově v Opavě (31,1 mil. Kč)
Zkvalitnění poskytovaných sociálních služeb v charitním domě sv. Václava – Ostrava (21,7 mil. Kč)
Projekt 5×5 (Edukace, Etika, Empatie, Energie, Entuziasmus) – Sobotín (35,6 mil. Kč)
Modernizace a přístavba domova pro seniory v Bílovci pro zvýšení kvality poskytovaných služeb (27,1 mil. Kč)
Kvalitní život i v nemoci – Ostrava (43,2 mil. Kč)
Domov pro seniory Frýdlant nad Ostravicí (29,8 mil. Kč)
Zkvalitnění a rozšíření poskytovaných sociálních služeb v charitním domě sv. Alžběty – Ostrava (19,2 mil. Kč)
Dům pro seniory v Rožnově pod Radhoštěm (35,3 mil. Kč)

Petr Habáň
tiskový mluvčí MPSV

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.