Postižená žena má problém kvůli psu

Mladá žena z Opavy je upoutána na invalidní vozík a má asistenčního psa. Kvůli svému postižení po něm není schopná na ulici uklízet výkaly. A to vadí sousedům, říká. Říká, že jí nadávají, vyhrožují.

ilustrační snímek

Kristýna Farská má dětskou mozkovou obrnu. Je kvadruplegik. Má postižené jak nohy, tak ruce. Od té doby, co má asistenčního psa, se jí změnil život částečně k lepšímu, protože jí se vším pomáhá. Ale i k horšímu, a to prý kvůli některým sousedům. Vyčítají jí údajně, že po něm nesbírá výkaly.

Kristýna FARSKÁ
Vždycky někoho požádám, přesto s negativním výsledkem. Řeknou mi, že to není jejich věc, a že je nezajímá, že já to nemůžu sebrat, ať si to seberu sama.

redaktorka
Pomoct jí nedokáže ani její přítel. Ten je pro změnu částečně nevidomý. Zkoušela ho navigovat, ale to prostě nejde.
Existují sice pomůcky jako lopatka s dlouhou násadou nebo dlouhé kleště, jenže Kristýna je kvůli postižení rukou nedokáže použít. Nezvládne ani sama vyjet trávník. Zvlášť poslední týden prý slyší kvůli exkrementům jen samé výhrůžky.

Kristýna FARSKÁ,
Že budeme mít peklo, a že přítelovi, jelikož nevidomý, to namaže někdo na brýle. A jedno hovínko nám hodili přes práh.

redaktorka
Co na to ti, kteří mají ženě nadávat? Nechtěli s námi mluvit. Podle toho, jak vypjaté spory prý mezi sousedy jsou, by člověk řekl, že trávník před domem je posetý exkrementy. My jsme ale nenašli jediný.  Žena přece jen občas najde někoho z dalekého okolí, kdo je po dlouhém přemlouvání vysbírá. Ví totiž, že podle zákona majitelé asistenčních psů nemají při venčení a následném úklidu žádnou výjimku, a tak jsme se vypravili na radnici, jestli pro ni třeba tam mohou něco udělat.

Lada DOBROVOLNÁ, mluvčí magistrátu města Opavy
Můžeme obě strany například pozvat na radnici a zkusit tady dojít k nějakému kompromisu.

Jiří KLEIN, ředitel městské policie Opava
Městská policie může paní pomoci třeba domluvit nějakou organizaci nebo nějakého dobrovolníka, který by třeba s tím úklidem mohl pomoct.

sousedky
Samozřejmě, že když budu u toho a řekne mi, že ji mám pomoct, tak to víte, že jo. To pro mě to není problém

reportáž  televize Prima.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.