Postižená žena málem přišla kvůli doručovateli o příspěvky

Nepřišel Vám už podezřele dlouho dopis z úřadu, na který čekáte? Nebo se v schránce neobjevila poštovní poukázka třeba na rodinné přídavky? Neváhejte a včas volejte na poštu. Někdy může být totiž na vině nespolehlivý doručovatel. 

 

Na dva důležité dopisy z úřadu práce marně čekala sedmdesátiletá seniorka Helena Dolečková z Karlových Varů. Jelikož sama dlouhá léta na poště pracovala, tak ihned věděla, kam má zavolat. A nestačila se divit. Česká pošta se totiž právě chystala vrátit nevyzvednuté dopisy zpátky odesílateli.

„Zeptala jsem se, jestli tam náhodou nepřišly na moji adresu doporučené dopisy. Ve schránce jsem totiž nenašla žádné oznámení.  Lístek se neválel ani na zemi,“ řekla Helena Dolečková, která nemůže chodit. V dopisech z úřadu práce jí proto poslali podklady, které jsou nutné pro vyřízení sociálního příspěvku.

Helena Dolečková ví i o dalších problémech v domě, kde bydlí. Sousedka například nedostala do schránky poštovní poukázky na rodinné přídavky v hodnotě 12 tisíc korun. Pohozené poukázky ležely v dešti na schodech před hlavním vchodem. „Na donášku pošty si stěžují lidé i z okolních paneláků u Meteoru,“ upozornila seniorka.

Spolu s obyvateli domu má pro situaci, která trvá přes měsíc, logické vysvětlení. Poštovnímu doručovateli jeden z obyvatel před časem vyhrožoval fyzickým napadením. A tak prý do Charkovské ulice číslo 10 raději nikdo nechodí. Když seniorka zavolala na pracoviště k vedoucí doručovatelů, tak se dozvěděla, že doručovateli se do domu opravdu nechce.

Česká pošta pro to má oficiální termín – řízené nedoručování. „Časté jsou případy, kdy pošta nemusí doručovat, protože by prokazatelně mohlo dojít k ohrožení zdraví či života zaměstnanců. Na vesnicích je vcelku častá situace, kdy je poštovní schránka až za vrátky do zahrady, kde na doručovatele cení tesáky pes,“ vysvětlil mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Jedné vesnice na Žluticku se týká řízené nedoručování kvůli části cesty. Ta je v rukou soukromého majitele, který neumožní pošťákům projet k několika domům.

Ivo Mravinac se zapojil do téměř detektivního pátrání a zjistil, že za vše může mladý pošťák v zácviku. „Pošta postupně zavádí alternativní doručovací síť – zejména pro doručování letáků a také novin. Proto je od začátku roku řada změn i v obsazení doručovacích okrsků na Karlovarsku. Na uvedené adrese více než měsíc pracuje mladý klučina. Zaučuje se – a občas udělá jednoduše řečeno botu. Na našem doručovacím depu tak evidujeme dvě stížnosti: že nezvonil při dodání rekomanda a pouze vhodil oznámení o uložení zmíněných zásilek na poště,“ vysvětlil mluvčí.

Uznává, že to jistě v pořádku není. Ale protože je jinak šikovný pracant, doručovací depo se s ním prozatím nerozloučilo.

Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.