Vozíčkáři mají zákaz vstupu do budovy ministerstva vnitra

ilustrační foto: click MorgueFile

Vozíčkáři mají podle reportáže televize PRIMA zákaz vstupu do budovy ministerstva vnitra. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil i vozíčkář Jan Povýšil.
Handicapovaný sportovec a paralympijský medailista je jedním z lídrů hnutí, které kandidovalo do europarlamentu. Jel se podívat, jaké číslo volební komise jeho hnutí přidělí, jenže jak se říká, zůstal viset na vrátnici.

moderátorka
Resort zákaz vstupu obhajuje vnitřními požárními předpisy.

redaktor
Řekl byste si, že to nejtěžší, co musel paralympijský reprezentant v plavání Jan Povýšil zdolat, bylo těchhle 17 schodů. Mýlíte se. To nejtěžší, co ho čekalo, to byla bitva na vrátnici.

Jan POVÝŠIL, kandidát do europarlamentu /Evropa společně/
Tady se oháněli tím, že prostě oni v řádu mají napsáno, že tam nesmí vozíčkáři. Provozní řád zdůvodnili, že se tam musí akceptovat nějaké požární předpisy. Bylo to jako lehce arogantní od té paní, nicméně prostě provozní řád a požární předpisy.

redaktor
Pokusili jsme se získat vyjádření ministerstva vnitra, ale tiskový mluvčí, který je momentálně s ministrem na cestě v zahraničí, nás odkázal na sociální sítě, kde se před pár hodinami objevilo oficiální vyjádření a také omluva Janu Povýšilovi.

reportér/citace: Ministerstvo vnitra
Omlouváme se Janu Povýšilovi za nepříjemnost s nevpuštěním do budovy. Bohužel výšková budova z roku 1978, respektive provozní řád, umožňuje z evakuační důvodů vstup vozíčkářům jen do přízemí. Zmocněnce Evropa společně jsme předem informovali. Omlouváme se, ale situaci nešlo řešit jinak.

Jan POVÝŠIL,
V jedenadvacátém století to nedovedu pochopit. Pochopil bych to, nevím, na hradě. Pochopil bych to možná i třeba v Národním divadle bych to pochopil. Ale tam do Národního divadla se v pohodě dostanu a nic tam není problém.

redaktor
Hned, jak ministerstvo zveřejnilo vyjádření, objevily se na sítích i reakce.

reportér/citace: komentář na sociální síti
Nicméně v dnešní době je tato situace opravdu rozumem nepochopitelná, zvláště jedná-li se o takovou instituci.

No mohli jste minimálně zvednout zadky a uspořádat to v přízemí nebo v jiné budově. Pokud sami vhodné prostory nemáte, určitě by se daly na těch pár hodin někde v Praze pronajmout. Takže je to od vás jen výmluva.

IMO je zákaz vjezdu jen půlka problém. Druhá, jak k tomu váš personál přistoupil. To by mi vadilo mnohem víc, popravdě řečeno.

Jan POVÝŠIL,
Tak my jsme to věděli a já jsem si říkal, že to nařízení je tak absurdní, že to prostě nemůže být v jedenadvacátém století. Takže jsem se prostě sám musel přesvědčit, že to je, a opravdu to nařízení je takhle. Takže já doufám, že do budoucna se to změní.

redaktor
Nabízí se otázka, jestli se losování čísel pro jednotlivé strany a sdružení do europarlamentu, kvůli kterému Jan Povýšil na ministerstvo vnitra dorazil, nedalo přesunout do prostor, kam by mohl bez problémů. Třeba právě do přízemí. To, že na losování dorazí a je vozíčkář, totiž oznámil už koncem minulého týdne.

televize Prima.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.