Bez noční služby: ústavy omezují péči o vozíčkáře

Tělesně postižení upozorňují, že na řadě míst v republice je omezována péče o vozíčkáře, například v domě s pečovatelskou službou v Brně přestane od nového roku fungovat noční služba. Pro nájemníky, kteří se nemohou pohybovat, to znamená, že se nedostanou ani na toaletu. Podle města a kraje je tak nastaven zákon. Reportáž televize NOVA.

redaktor
Přes 10 let v tomto domě fungovala nepřetržitá pečovatelská služba. Díky tomu i nepohybliví vozíčkáři mohou žít v samostatných bytech a fungovat podobně jako zdraví lidé.

Petra ČERMÁKOVÁ, vozíčkářka
2/3 těch, kteří tu noční potřebou vyloženě nutně, tak jsou lidi, kteří jsou těžce imobilní, ale všichni pracujeme.

redaktor
Teď dostali nájemníci nové smlouvy a zjistili, že v noci zůstanou bez pomoci. Pečovatel v 8 večer odejde a vrátí se až ráno. Mezi nájemníky jsou přitom těžce postižení. Paní Čermáková trpí svalovou atrofií. Během spánku potřebuje několikrát otočit na posteli.

Petra ČERMÁKOVÁ, vozíčkářka
Potřebuji otáčet hlavně proto, aby nevznikly na těle otlaky.

redaktor
Podobně je na tom desítka dalších nájemníků. Paní Xaverová zůstala po těžkém úrazu ochrnutá a každý večer potřebuje uložit do postele.

Anna XAVEROVÁ, vozíčkářka
Opravdu nevím, kdy já tu službu budu potřebovat. Jsem na ni plně odkázaná.

redaktor
Bez noční služby v domě hrozí, že postižení se nedostanou ani na toaletu.

Alena KUNČAROVÁ, vozíčkářka
Není možné bez toalety vydržet až do osmi hodin do rána.

redaktor
Když se obrátili na úřady, dostali odpověď, která jim vzala poslední zbytky naděje. Město a kraj se hájí, že jednají v souladu se zákonem, který jasně říká, že pečovatelská služba pro vozíčkáře není poskytována nonstop. Noční službu mají od Nového roku vykonávat neziskové organizace.

Roman BURIÁN, vedoucí tiskového střediska brněnského magistrátu
Město Brno během nočních hodin zajistí poskytování osobní asistence prostřednictvím služeb poskytnutých ligou vozíčkářů.

redaktor
Organizace, které se zabývají právy vozíčkářů, evidují stejné problémy s péčí o postižené na řadě míst po celé republice.

televize Nova.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.