Začalo plošné testování v domovech pro seniory či postižené

Od středy minulého týdne začalo plošné testování v domovech pro seniory či postižené a dalších zařízeních, což zástupci vlády označují zajeden z hlavních pilířů boje proti epidemii koronaviru. Testují se klienti i zaměstnanci. První kolo se musí stihnout do středy tohoto týdne, poté vždy 1× za 5 dní. Personál sociálních službách by měl podle rozhodnutí vlády dostat pro příští měsíc 3 000 000 respirátorů ze státních rezerv. Hostem je v Radiožurnálu Robin Povšík z ČSSD, náměstek ministryně práce a sociálních věcí. 

moderátor 
Co si vlastně vláda od plošného testování v domovech seniorů slibuje, v čem by mělo být přínosné především? 

Robin POVŠÍK, náměstek ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/ 
Tak předně bych chtěl říci, že ministerstvo práce a sociálních věcí volalo, respektive paní ministryně Maláčová opakovaně už v letních měsících žádala, aby byli lidé zejména v pobytových službách testování. My jsme věděli, že skupina v těch pobytových službách – to je zejména v domovech seniorů patří mezi velmi ohroženou skupinu, že nákaza se tam celkem logicky často dostává zvenčí a chtěli jsme zajistit dostatek informačních zdrojů k tomu, aby se daly dělat v těch jednotlivých domech seniorů konkrétní opatření tak, aby nedocházelo k nákaze těch klientů, kteří tam jsou. 

moderátor 
Ovšem stalo se, že v září bylo v těchto zařízeních, nakaženo přes 1000 lidí. V říjnu to byly 4000, k tomu více než 2000 zaměstnanců. Když tedy ministerstvo volalo po tom, aby se plošně testovalo, tak na čem se to zastavilo, kde byl problém? 

Robin POVŠÍK,
zastavilo se to na nezájmu ministerstva zdravotnictví, protože my jako ministerstvo práce a sociálních věcí nejsme kompetentní, nejsme zmocněni k tomu toto nařízení provést, respektive nařídit toto testování, zabezpečit to finančně, to je skutečně v gesci a v kompetenci ministerstva zdravotnictví. Tehdy pan ministr Vojtěch tomu nebyl ochoten naslouchat se svým týmem a paní ministryně Maláčová se dokázala domluvit až opět s dalším bývalým ministrem zdravotnictví panem ministrem Prymulou. My jsme velmi rádi, že nový pan ministr zdravotnictví se rozhodl tento projekt skutečně rozjet, podpořit a že k tomu testování bude docházet. 

moderátor 
A jak je tedy celá operace připravena? 

Robin POVŠÍK,  
samozřejmě my jsme provedli určité pilotní testování, pomohl nám v tom Středočeský kraj, kde já žiji, kde působím, takže jsme se domluvili se záchrannou službou Středočeského kraje a s některými domy pro seniory a myslíme si, že v tuto chvíli je tady dostatek těch sad. Jsou tady určité informace, kterými jsou vybaveni lidé z těch domů seniorů a myslíme si, že testování bude provedeno úspěšně. 

moderátor 
Máte na to dost lidí, kteří budou odebírat? Mají všechna ta zařízení zdravotníky, kteří by prováděli? 

Robin POVŠÍK,
Drtivá většina těch zařízení ty zdravotníky má. Bude to samozřejmě na ně určitý nápor – to my nevylučujeme a tam, kde ti zdravotníci k dispozici nejsou, tak existují první smluvní lékaři to znamená, že ti by měli zabezpečovat příslušný odběr. Jinak si ale myslím, že je to tak důležitá věc, že určitě mohou být nápomocny i takzvaná odběrová nebo nápomocná takzvaná odběrová mobilní místa, to jsou ty mobilní sanitky, které mají zřízeny kraje prostřednictvím záchranných služeb. 

moderátor 
Děkuji vám za čas i za rozhovor.

Radiožurnál

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.