Pečují o své blízké den co den. Poděkujte jim a nechte je občas dobít baterky

ilustrační foto: PhotoRack

Během Týdne sociálních služeb se v Prachaticích uskutečnila konference zaměřená na podporu a péči o pečující. Existuje přibližně 1,3 milionu osob, které doma dlouhodobě pečují o své blízké, nemocné partnery, seniory, rodiče a děti nebo dospělé se zdravotním postižením. Pečují mnohdy 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, svátky i pátky. Za jejich práci jim patří velké poděkování.

Konference Podpora a péče o pečující se konala v Národním domě v Prachaticích ve středu 6. října za účasti odborníků, laiků, pečujících a hostů. Nabídla kulturní program, informace o péči – projektech zaměřených na pečující osoby, příběhy pečujících, výstavu, vyhlášení 14. Pečujících s kytičkou ORP Prachatice, …

Cílem setkání bylo upozornit nejen u přítomných, ale i veřejnosti na důležitost neformální péče a poděkovat nominovaným pečujícím. Podle kvalifikovaných odhadů 1,3 milionu osob, které dlouhodobě pečují v domácím prostředí o své blízké, nemocné partnery, seniorní rodiče a děti nebo dospělé se zdravotním postižením. Pečují mnohdy 24 hodin denně sedm dní v týdnu, svátky i pátky. Udělat si přestávku v pečování dává prostor pro dobití baterek a možnost věnovat se svým zájmům. Osoba, o níž je pečováno, z toho bude také profilovat.

Na úvod konference uživatelé sociálních služeb sociálně terapeutické dílny Chelčického domova sv. Linharta zahráli pantomimou hru A pošli to dál, která mnohé z přítomných hned v úvodu dojala. Zpěvem pohladily i sestry Jarmila Šímová a Marie Šímová.

V prvním bloku byli vyhlášeni pečující v zařízeních, kterým předával certifikát místostarosta Jan Klimeš, zastupitel, předseda sociální komise a ředitel společnosti KreBul Zdeněk Krejsa a Iveta Frková, zastupující SOS Šumavsko:

–  Ivana BÍLKOVÁ, Domov seniorů Mistra Křišťana

–  Lucie VONDROVÁ, Senior House EDEN

–  Jitka SIMANDLOVÁ, Domov pro seniory POHODA

–  Lenka ILLYOVÁ, Senior House EDEN

V druhém bloku byly předány certifikáty neformálním pečujícím vedoucí odboru sociálních věcí Městského úřadu Prachatice Světlanou Růžičkovou, zastupitelem Zdeňkem Krejsou a zástupcem pořádající organizace Ivetou Frkovou z SOS Šumavsko:

–  Růžena ŠLESINGEROVÁ

–  František PAPEŽ

–  Daniela BŽOCHOVÁ

–  Marta KADLECOVÁ

osobně budou ještě předány certifikáty těm, kteří se dostavit nemohli:

–  Camelia MARES

–  Věra NĚMCOVÁ

–  Marie HRUBEŠOVÁ

–  Miroslava HAVLÍKOVÁ

–  Karel BÍNA

Třetí gratulace patřila Evě Poštové, která pečuje několik desítek let o dvě těžce zdravotně postižené děti. Eva Poštová se v letošním roce stala zároveň Pečující roku 2021, v soutěži vyhlášené MPSV. Pořadatelé natočili s kameramanem Václavem Malinou z TV Šrumec dokument o Pečující Evě Poštové, který byl jako dárek nejen pro ni poprvé spuštěn na konferenci. Gratulace byla umocněna přítomností herečky Lilian Malkiny, která právě Evě Poštové předala certifikát. Místostarosta Lorenc vedle květiny i dvě poukázky na dva stromy.

Symbolickým vyjádřením Dne pečujících byl zvolen kvítek chrpy (vyhlásila organizace Alfa Human Service). A pořadatelé si zvolili chrpu ze Šumavy výtvarnice Jolany Kimlové. Na konferenci byl, obraz originál, ale všichni přítomní také dostali pohlednici se symbolem chrpy a žádostí, ať ji pošlou dál, někomu ze známých pečujících.

V sále byly představeny některé aktivity, které mohou pečujícím osobám pomoci, ať už to byly knihy (připravila Městská knihovna Prachatice), nebo pomůcky (připravila Půjčovna pomůcek Jihočeského centra pro zdravotně postižené a seniory, Prachatice), nebo relaxace, masáže (připravila Bohdana Kollárová a Stanislava Linhová), informace (připravil Domácí hospic sv. Jakuba Prachatice).

Na stolech všichni dostali čerstvé číslo SeniorPoint Pressu, který nabízí mnoho aktivit, informací a soutěží pro volné chvíle (připravil SeniorPoint). Občerstvení zajistila střední škola „Nerudovka Vimperk“ – SOU – kuchař – číšník pod vedením Antonína Olaha. Vyzdobený sál nabídl desítky malovaných obrázků od dětí ze soutěže Chrpa, která je symbolem pečujících.

V programu vystoupila socioložka Olga Starostová, z Diakonie CČE Praha o Péči o pečující, ředitelka Domova pro seniory Mistra Křišťana Prachatice a ředitelka Institutu Smyslové aktivizace Hana Vojtová, která se zaměřila na podporu, pomoc a péči s respektem, úctou a láskou.

Prezentace byly zakončeny novinkou v poskytování sociální služby – osobní asistence na Prachaticku. Jiří Gabriel Kučera ve své prezentaci obeznámil s rozjíždějící se službou osobní asistence pod společností KreBul od 1.1.2021 s přednáškou a názvem Osobní asistence / alternativa soběstačnosti.

Nechybělo ani představení jednoho z organizátorů SOS Šumavsko a projektu Podpora pečujících osob na Prachaticku a Vimpersku Ivetou Frkovou.

Velmi zajímavou přednášku přinesla Andrea Tajanovská z Asociace poskytovatelů sociálních služeb v České republice – Jak pečovat a nevyhořet? Projekt Pečuj doma pro Jihočeský kraj představila Monika Marušková, koordinátorka a vystoupil i kolega z Charity Zábřeh Martin Smolka.

Herečka Lilian Malkina uzavřela slavnostní dopoledne svým skvělým povídáním o životě a práci, koníčcích.

“Je velmi důležité o neformální péči v naší společnosti mluvit a neustále připomínat, že bez pomoci pečujících by se náš stát neobešel.”

Přejeme všem pečujícím, aby nebyli na péči sami a aby našli v ten pravý čas podporu a pomoc.

Za článek a fotky děkujeme Hance RH+ Rabenhauptové z Prachatic

Českobudějovický deník

https://ceskobudejovicky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.