V Česku dál chybí některé léky  

ilustrační foto: sxc.hu

Endiaron nebo některá antibiotika s penicilinem – medikamenty, které jsou v lékárnách v Česku stále nedostatkovým zbožím. Výpadky se v posledním roce týkají celé Evropy. Za nedostupnými léky stojí vedle zvýšené poptávky i nedostatek látek pro jejich výrobu, lékárníci očekávají, že medikamenty na střevní potíže budou lidé hůř shánět ještě několik měsíců.

ČT 24 

Adam SOCHA, vedoucí lékárny
Od konce května vypadly dodávky, takže vypadá to, že léto bude bez endiaronu. Dokonce zvěsti jsou, že výpadek bude trvat až do konce ledna 2024. Takže nezbývá než poprat se s tou situací a věnovat úsilí tomu, abysme pacienty mohli i poučit o tom, jak správně používat léky na střevní obtíže.

Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
A situaci v lékárnách celé dopoledne sleduje Tereza Šedivá. Terezo, ty jsi mluvila s některými zákazníky, jaké jsou jejich zkušenosti?

Tereza Šedivá, redaktorka
Hezký den. Více oslovených lidí nám říkalo, že tento problém osobně nepocítili, ale někteří zákazníci skutečně museli řešit to, že jejich požadované léky chyběly. Například jeden starší zákazník, který používá léky na cévy, tak právě měl ten problém, že jeho přípravek nebyl a v té chvíli mu lékárnice nabídla alternativy. Ale to třeba znamenalo, že musí znovu navštívit doktora. On říkal, že pro starší lidi, kteří se už i obtížněji přepravují, to může být komplikace. Další zákaznice nám říkala, že používá přípravek Letrox 50, který nahrazuje chybějící hormony štítné žlázy. Ten taky aktuálně chybí, takže začala používat Letrox 100, který si musí půlit. Lékárníci právě zmiňovali, že se snaží vždy lidem najít nějakou alternativu toho konkrétního chybějícího medikamentu nebo dohledat, na jaké jiné pobočce je ten konkrétní lék dostupný. A tu situaci by měla částečně vyřešit novela zákona o léčivech, alespoň si to slibuje Ministerstvo zdravotnictví. Ta by mimo jiné zavedla seznam asi 100 základních léků, u kterých by distributoři museli držet měsíční zásoby. Ale jelikož poslanci se touto novelou budou zabývat zřejmě až na konci srpna, tak by měla zřejmě platit od ledna příštího roku.

zákazník
Ne poprvé, už jsme se s tím setkali předtím, ale jako zase musím říct, že ta obsluha je velmi ochotná, snaží se jednak, že to objedná, tedy zkusí objednat, takhle, protože ani sama neví, jestli to přijde nebo nepřijde.

zákaznice
Co se týče zahraničí, tak většinou tyhle léky kupujeme pak v zahraničí, aby jako působily vlastně v tý zdejší, jak bych to řekla, lokalitě.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.