K antibiotikám berte probiotické pilulky, na prevenci jogurt

Berete antibiotika, která vám ničí střevní mikroflóru,  a nevíte, zda vám stačí pít kefír, nebo potřebujete tablety s probiotiky, abyste nepřišli o „dobré“ střevní bakterie? Co je lepší? Čtěte, co na to říkají lékaři.

Nejčastěji jsou probiotika zmiňována v souvislosti s pozitivním vlivem na střevní mikroflóru po léčbě antibiotiky. Někdo v takovém případě zvýší svoji konzumaci jogurtů, zatímco další věří spíš probiotickým přípravkům v tabletách, kapslích či kapkách. Co je lepší?

Lékaři se jednoznačně kloní k pilulkám. „Jako prevence kvalitní jogurt, jako léčba spíše tabletka,“ říká například dětská lékařka Dagmar Kořistková z Boršic u Uherského Hradiště.

Pokud jde o zvyšování obranyschopnosti organismu, vyjdou účinky kvalitního jogurtu, tedy toho, který má dostatečné množství laktobacilů a bakterií, zhruba nastejno s tabletami probiotika. Ale třeba na léčbu průjmu jsou nutné látky, které v jogurtu nejsou, například Lactobacillus GG nebo rhamnosus.

Zvyšují imunitu

Množství probiotických bakterií je totiž v přípravcích podle lékařů větší než u kysaných mléčných výrobků, a pokud jsou tablety vyrobené s odolností proti žaludeční kyselině, jsou i efektivnější.

„Širokospektrá antibiotika totiž nelikvidují ve střevě pouze škodlivé bakterie, ale i ty, které jsou tělu prospěšné. Proto se při jejich užívání mohou objevit zažívací potíže,“ vysvětluje lékařka Kořistková. Abyste tedy předešli nepříjemným projevům spojeným s léčbou antibiotiky, což mohou být například urputné zácpy, je lepší přidat tablety či kapsle s probiotiky.

„Působením na mikroorganismy ve střevní flóře probiotika navíc zvyšují přirozenou imunitu organismu,“ zdůrazňuje další pozitivní účinek těchto preparátů pražská internistka Miroslava Aszalayová.

Kromě toho pomáhají snížit riziko vzniku infekcí močových cest. Příznivý vliv probiotik na záněty močových cest potvrzuje i lékařka Kořistková: „Probiotika se mi osvědčila u děvčat trpících častými záněty močového měchýře.“ Lékaři je doporučují i při opakovaných zánětech horních cest dýchacích.

Některé bakterie v jogurtu nevydrží

Některé tablety můžou obsahovat navíc choulostivější probiotické bakterie, které by v jogurtu nevydržely. „Například známá a pro lidi prospěšná bakterie Bakterium bifidum v jogurtu nepřežije týden. Ale v tabletě je přítomna, a když preparát dobře skladujete, vydrží dlouho a ve vysokém množství,“ vysvětluje rozdíly Vojtěch Rada z Katedry mikrobiologie, výživy a dietetiky České zemědělské univerzity v Praze a vědecký sekretář Společnosti pro probiotika a prebiotika.

„To je asi ten hlavní rozdíl mezi mléčnými kysanými výrobky a sušenými preparáty, tedy pilulkami. Můžou v nich být účinnější kmeny bakterií, které by v jogurtu nepřežily,“ dodává Rada.

Vhodné i pro děti

Užívání probiotik je možné už od jednoho měsíce věku, horní věková hranice je neomezená. „Při léčbě antibiotiky by je měli užívat právě hlavně staří lidé a malé děti,“ míní internistka Miroslava Aszalayová. Pro lepší stravitelnost doporučují lékaři u dětí používat raději preparáty v kapkách nebo rozpustné ve vodě.

Probiotika jen z vlastní kapsy

Probiotické preparáty jsou volně dostupné v lékárnách, buď v podobě volně prodejných léčiv nebo doplňků stravy. Zdravotní pojišťovny je nehradí, takže jejich užívání je jen na vaší kapse. „Řádově a velmi orientačně lze počítat s částkou od zhruba 70 až 80 korun do 200 až 250 korun během léčby antibiotiky,“ upřesňuje Aleš Krebs z České lékárnické komory.

Vědci účinnost potvrzují

V současnosti se vede polemika o tom, zda jsou probiotika prospěšná pro organismus či nikoliv. Pravda je, že Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) tvrzení o těchto účincích zatím nepovolil. Stejně jisté je i to, že odborníci, kteří se probiotiky zabývají, přinášejí řadu studií, které tyto účinky naopak potvrzují.

„Probiotika jsou v potravinách a potravinových výrobcích přítomna. Pozitivně tam působí na zdraví konzumentů. Některá z nich mají účinky prokázané klinickou praxí i studiemi. Jen z důvodu legislativy tedy tato zdravotní tvrzení o pozitivním účinku probiotik nemohou být prezentována veřejnosti,“ říká Pavel Kohout, internista z pražské Thomayerovy nemocnice .

Co jsou probiotika

– Živé mikroorganismy, které mohou příznivě působit na lidský organismus.
– Obsaženy jsou v zakysaných mléčných výrobcích, jako je jogurt nebo kefír.
– Na trhu jsou i sušené probiotické kultury v podobě tablet či kapslí.
– Příznivé účinky na zdraví mají jen tehdy, pokud jsou přítomny ve vysokém počtu – minimálně v řádu stamilionů.

Mladá fronta Dnes

Michaela Kučerová

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.