Pojišťovna šetří, nechce hradit léčbu roztroušené sklerózy

Biologickou léčbu roztroušené sklerózy přestala VZP hradit více než dvěma stovkám pacientů v Česku. Pacienti se bouří a někteří z nich už viní pojišťovnu ze zhoršení jejich zdravotního stavu. /na snímku pacienti s RS/

Biologickou léčbu roztroušené sklerózy (RS) přestala VZP hradit více než dvěma stovkám pacientů v celém Česku. Vít Posel z Chocně je jedním z pacientů, kteří na to údajně doplatili.

„O tom, že mi Všeobecná zdravotní pojišťovna lék přestala hradit, jsem se dozvěděl loni v červnu. Až do prosince jej ještě platila nemocnice, protože lékaři mě v tom nenechali, napsali odvolání a čekali jsme, jak dopadne. Pak ale přišlo rozhodnutí, že na lék nemám nárok,“ řekl dvaačtyřicetiletý Vít Posel.

Necelé tři měsíce od vysazení léku přišla ataka nemoci. A s ní i prohloubení zdravotních potíží. „Podstatně se mi zhoršila chůze, mám řezavé bolesti při předklánění hlavy, nemůžu řídit auto a nikam dál nedojdu. I na kratší vzdálenosti musím používat berle,“ popsal pacient.

Je přesvědčen, že nemoc by se nemusela ozvat, kdyby zdravotní pojišťovna nezasáhla do jeho režimu léčby.

„Kdyby mi lék nevysadili, nepřišla by ataka takto rychle a nebyla by takto vážná,“ míní. Názor opírá o lékařské zprávy i fakt, že za tři roky užívání dražší léčby neprodělal ani jednu ataku a ložiska nemoci se nezvětšovala.

Zhoršení stavu způsobilo vysazení léčby, říká lékařka

To, že pojišťovna zasáhla do zdravotního stavu Víta Posla, je přesvědčena i jeho lékařka Alena Novotná. „Ke zhoršení stavu se vznikem těžké ataky došlo vysazením léčby. Je také velice pravděpodobné, že se na jejím vzniku podílela dlouhodobá psychická zátěž související s odebráním léčby po revizi VZP, která vyústila k rozvoji deprese,“ tvrdí Novotná.

„Pacient se velice obával, že mu léčba již nebude zpět vrácena a z finančních důvodů by si nemohl dovolit pravidelnou měsíční úhradu,“ popsala Novotná.

Pod jedním ze stanovisek k žádosti o opětovné povolení léčby je podepsána revizní lékařka VZP Marie Levínská. V kolonce stanovisko revizního lékaře stojí stručně: „Neschvaluji – rozhodnutí ústředí.“

Levínská řekla, že jen respektovala rozhodnutí nadřízených. „Musím dát na posouzení centrové skupiny pojišťovny a nemůžu do něj aktivně vstupovat. Tato skupina rozhodla, že léčba neměla být indikována, po dalších doplňujících nálezech ústředí další léčení už schválilo,“ tvrdí revizní lékařka VZP.

Pojišťovna případ Víta Posla zatím nechce komentovat s tím, že jednání o úhradě léku není stále uzavřeno. Pan Posel ale nyní už dražší lék opět bere, lékaři mu jej začali psát po zhruba třech měsících.

V pardubickém centru přišlo o úhradu léků 15 lidí

Vít Posel je jedním z těch, kterým VZP přestala hradit biologickou léčbu. O dražší léky přišly desítky pacientů, Loni provedla revizi v téměř všech centrech, kde tuto nemoc léčí. Celkem je jich v Česku 15.

„Vyúčtování léčiv jsme označili za nesprávné u 226 pacientů,“ uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Celkem jde o péči za zhruba 115 milionů korun. Většinu námitek v souvislosti s revizemi pojišťovna vyhodnotila jako neodůvodněné a zamítla je.

Jen v pardubickém centru léčby této nemoci, kde se léčí i Vít Posel, se bez úhrad biologického léku ocitlo 15 lidí, mezi nimi i 21letá dívka. Krajská nemocnice, pod níž centrum spadá, situaci nechce komentovat, protože jednání o úhradách mezi ní a VZP stále není uzavřeno. Také VZP je k vysvětlování zdrženlivá.

„Máme zájem na řešení, které bude přínosné pro všechny strany. Nechceme komplikovat možnost nalezení takového řešení, a proto nebudeme vydávat žádná jednostranná prohlášení a stanoviska. O výsledku smírčího řízení, ať již bude jakýkoliv, jsme připraveni samozřejmě informovat,“ uvedl Tichý.

Pojišťovna kontroly hájí tím, že na léčbu jdou nemalé prostředky. Loni to bylo více než 979 milionů korun. V roce 2011 za ni VZP platila 980 milionů. Měsíční léčení biologickou léčbou stojí od 20 do 40 tisíc korun. Bez biologické léčby jsou náklady nižší. Pohybují se mezi 5 až 18 tisíci korunami měsíčně. V Česku je nyní zhruba 18 tisíc lidí, kteří trpí roztroušenou sklerózou, a jejich počet stoupá.

Ministerstvo zdravotnictví na situaci kolem úhradových tahanic, jež jsou dlouhodobé, už dříve zareagovalo tím, že do nařízení vlády dalo lhůtu. Ta říká, že pacienti s roztroušenou sklerózou se musí k biologické léčbě dostat nejpozději čtyř týdnů od diagnózy.

Devět pacientů ze severu Čech loni v lednu oznámilo, že se úhrad budou domáhat soudně. Na žaloby ale nedošlo, protože provozovatel tamějšího zdravotnického zařízení rychle couvl a peníze na léčbu našel.

Přesto se mezi odborníky hovoří o tom, že VZP hledá možnosti, jak část center zavřít. Přitom už nyní se do některých, například v Praze ve VFN, pacienti nemohou kvůli početnímu přetlaku dostat.

„Pro letošní rok máme uzavřeny všechny smlouvy. Jak se bude situace vyvíjet v příštím roce, nelze předvídat, nicméně výše nákladů na centrovou péči by rozhodně neměla být kritériem, podle kterého bude VZP k uzavírání smluv přistupovat,‘ doplnil mluvčí pojišťovny.

Mladá fronta DNES

Hana Válková

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.