Poradna MUDr. Cajthamlové o inkontinenci

ilustrační foto: Flickr.com

Ve studiu ČRo – Plzeň MUDr. Kateřina Cajthamlová, psychoterapeutka, internistka a výživová poradkyně poskytovala rady na telefonické dotazy posluchačů. Dnes radí s tím, jak bojovat třeba se samovolnými úniky moči, řešili jsme i operace prostaty a podobně
——————–
Další dotaz, který jste zanechali na našem telefonním záznamníku
——————–
Dobrý den, tady Libor z Vysočiny. Je mi 65 roků a jsem měsíc po operaci prostaty. Mám takový problém, že mám inkontinenci stále, hlavně, když si stoupnu, když sedím nebo ležím, tak je to jakžtakž, ale jaksi stoupnu nebo chodím. Tak je to nekontrolovatelný únik moči. Děkuju mockrát.

Kateřina Cajthamlová,
——————–
Tak pánovi bych rozhodně doporučila jednak si dělat mikční deník, což je takový deník, do kterého si zapisuje, kdy, kolik, čeho vypije a při jakém pohybu se ta situace vlastně objeví. Určitě. Prosím, ať si pořídí nějaké ty inkontinenční vložky a pomůcky, ať se toho pán nebojí, může to být přechodná situace. Moc bych mu to přála, ale pokud by to bylo něco trvalejšího rázu, jednak poprosím, aby se obrátil na pracoviště, kde mu ten zákrok dělali, protože tam s tím mají nejvíc zkušeností, jak dlouho po operaci inkontinence trvá a co s ní a potom je možné vlastně absolvovat nějaké typy operací, které by to trošičku zlepšily.

mluvčí 1,
——————–
potom i dotazy psané.

Kateřina Cajthamlová,
——————–
Ano, dvě dámy se ptají v podstatě na podobnou věc, jedna paní Emílie, manžel, 72 let po ozařování prostaty a poté odstraněn neinvazivní papilokarcinom močového měchýře, tady bych chtěla říct, že po odstranění většinou nádorových onemocnění močového měchýře ta inkontinence bývá relativně častá. Potom po zákroku dostal dva léky. Paní je tady popisuje bez viditelného efektu, pán nechce chodit mezi lidi, uzavírá se doma, je podrážděný, velmi doporučuju, aby zase se netrápil tímto způsobem, ale zkusil kompenzační pomůcky, aby mohl vůbec chodit ven. No a zase zajít za urologem a poptat se po možnosti případně operace, která by tu zlepšila. Totéž. Paní Dana, před devíti lety. Manžel na operaci s prostatou zase zhoubný nádor. Ozařování. Prováděli biopsii. Je to v pořádku. A od té doby má únik moči. Zase. Bylo by moc fajn, aby se poradili na urologii, na pracovišti, kde dělali ten zákrok a určitě tady popisuje magnetoterapii, laser, hypex, určitě zkusit všechny možné formy, protože každý pacient reaguje trošku jinak. Může být, že manželovi něco z toho pomůže.

mluvčí 1,
——————–
I vám ostatním se budeme snažit pomoci s problémy, které souvisí se samovolným únikem moči.
Vesele a zdravě volejte právě teď naši studiovou linku 731 800 900.
máme tu i reakci jednoho z našich posluchačů, přejeme dobrý den.

mluvčí 4,
——————–
Pan doktor před operací mi doporučil, aby si cvičil svěrač močový prostě na močový trubici,, protože tam jsou dva svěrače a odstraní se a zůstane jenom jeden, takže cvičit třeba i stokrát denně takovýto jakoby zastavení moči, ano, jako když člověk močí a teď to chce zastavit a mně se to velice osvědčilo, velice, já jsem měl poruchy inkontinence nebo sedmý kontinent, tak trošičku možná první měsíc, a to jenom, když jsem dával nohy z auta a nohy do auta atd. a pak jsem známému ty, co jsem dostal, pomůcky v lékárně, dal a vůbec nemám potíže. Takže výborně, velice vyplatí.

mluvčí 5,
——————–
Výborně. Moc děkujeme. A je to i dobrá rada i po té operaci, protože to se dá dělat i potom trénovat.

mluvčí 1,
——————–
Další dotaz v pořadu veselé zdravě k tématu samovolné úniky moči. Dobrý den.

mluvčí 6,
——————–
Dobrý den, chtěla bych vás pozdravit, poděkovat vám za vaše odborné rady a poinformovat se, prosím vás. Mám 88 letům maminku, která má zlomeninu bederní páteře a špatně se pohybuje, je imobilní.

mluvčí 6,
——————–
A ona má taky ten problém s inkontinencí třetího stupně, a protože už vlastně to má dlouhodobého charakteru, chtěla jsem se poinformovat, jestli i v tomto věku by byla možná operace, protože cvičení a takové podobné nebo dýňová semínka jsme zkoušeli, ale v tomto pokročilém stadiu nepomáhá, jestli by paní doktorka doporučila i v tomto věku operaci na nějakém specializovaném pracovišti. My jsme vlastně Vysočina, tak asi by spadalo do úvahy Fakultní nemocnice Brno nebo nějaké takové odborné pracoviště?

Kateřina Cajthamlová, psychoterapeutka, internistka, výživová poradkyně
——————–
děkuju za dotaz. Každopádně to musí posoudit urolog, který má maminku v péči, pokud takový je. A pevně doufám, že ano, protože to, co vy říkáte po zlomenině páteře, tam může jít o neurogenní postižení, to znamená, že vlastně je to výpadek inervace toho svěrače a tam by možná operace pomoci mohla, ale nejsem si tím jista. Čili bylo by opravdu důležité zeptat se a případně mě to ještě konzultovat i s neurologem, který má maminku v péči, aby vlastně tihle ti dva udělali konzilium a domluvili se, co s tím.

mluvčí 1,
——————–
Závěr, tedy vlastně nebát se vždy lékaře, zeptat se na cokoliv lékaře. Pochybnosti? Ptejte se přímo toho doktora, kterého máte. Ale děkujeme, kdo volá teď?

mluvčí 8,
——————–
Dobrý den, paní doktorko, já jsem posluchačka z Brna. Maizie. Takový vajíčko do, myslím, že umývala, gynekolog mně řekl, že mi padá močový měchýř, tak mně doporučil operaci, tak jsem šla na operaci, kde mě udělali, říkali tři, v jednom vzal dělohu nějakou plastiku a síťku mi tam našil, ano, a neměla jsem, pak jsem měla do lázní, bylo to v pohodě, pak jsem, ale manžel umírá a já jsem ho jako doma ošetřovala, no, a jak jsem ho zvedala? Když spadl on mě 80 kilo, no, tak se mě tam něco jako utrhlo, jejda šla do nemocnice, řekli, že se tam něco trochu utrhlo, ale že mě reoperaci nedoporučí, že ta nedopal dává. Dobře, no, a teď teda jsem měla vložky, když jenom se šla na delší cestu, mám a doma jsem nemusela a v noci, ale teď v poslední době i doma, musím mi tu vložku, že mě uniká ta moč. No, jestli s tím mám jít na tu operaci znovu nebo znovu paní doktorce?

Kateřina Cajthamlová, psychoterapeutka, internistka, výživová poradkyně
——————–
Vzhledem k tomu, že lékaři, kteří znají situaci ve vaší pánvi, protože vám dělali tu původní operaci, teďko říkají, že ty výsledky jsou ne úplně předpověditelné a musí to být dobré, a přece jenom jde o anestezii. Tak já bych jim asi věřila, spíš by se zkusila zeptat u svého gynekologa, jestli by ve vašem případě nešlo použít tzv. pesar, jo? To je věc, která se používá, je to vlastně něco, co pomáhá vlastně řešit tu situaci sestupu pánevních orgánů a je to něco, co je takový kruhový pesar, který vlastně může udržet na místě vlastně ten močový měchýř, aby nesklouz, takže toto zkonzultovat s doktor, pojďme na to na gynekologii, jo. Držíme moc palce, na shledanou.

máme tu i posluchačku, která se nám dovolala, přejeme dobrý den a vítáme vás ve vysílání. Dobrý den, povídejte.

mluvčí 8,
——————–
Dobrý, tady posluchačka 65 let. Strašně často přes den chodím na malou stranu močit, bojí se jít na procházku, bojím se jí všude, v noci nemusím chodit na záchod vůbec a přes den pořád. Jestli by mi paní doktorka, prosím, jí pěkně, mohla.

Kateřina Cajthamlová,
——————–
Popisujete to nádherně Pravděpodobně vám slábne pánevní dno. A myslím si, že v této situaci by bylo výborné probrat se svou gynekoložkou možnost elektrostimulace. Je to takový bateriový přístroj, který nejdřív si to vyzkoušíte, a když to bude fungovat, tak vám ho dají domů a on zlepšuje vlastně tonus nebo napětí svalů pánevního DNA a může vám pomoct i vlastně s tou u retro, to znamená se svěrači močové trubice. Je to ještě včas? Protože jak slyším, tak vy nepopisujete únik moči, ale popisujete jenom častější močení v té poloze vlastně, kdy gravitace trošku tomu pánevním dnu škodí, takže elektrostimulaci vyzkoušejte, může vám hodně pomoct.

mluvčí 1,
——————–
Děkujeme za ten dotaz i pro ostatní, které trápí něco podobného, kdopak volá dál? Dobrý den.

mluvčí 10,
——————–
Já mám často, ale chodím často, ano, v noci třeba jdu sedmkrát. V noci aha, naopak, spíš jdu míň.

Kateřina Cajthamlová,
——————–
Jo, prosím pěkně, nevím, kolik vám je let.

mluvčí 10,
——————–
66.

mluvčí 5,
——————–
Měla jste někdy v poslední době funkční vyšetření ledvin? Protože to, že vlastně v okamžiku, kdy si lehnete, chodíte častěji močit a přes den příliš ne? Vypadá, že ta ledvinná funkce trošičku klesá a ty ledviny v okamžiku, kdy vy si lehnete, tak se lépe prokrví a chodí se potom vlastně v noci, jo, takže já bych určitě doporučila vyšetření ledvinné funkce, to se dělá ze sbírané moči nebo vám to můžou vyšetřit z cynti graficky? Prostě rozhodně bych to na urologii probrala tohle to, jo. Dobře.

mluvčí 1,
——————–
Děkujeme. Za dotaz, na shledanou. To znamená i opravdu rozdíly, jestli nás takové problémy trápí, v noci to mohou být třeba ledviny a ještě nás trápí ve dne.

Kateřina Cajthamlová,
——————–
Ano, protože ve dne dochází k tomu, že zejména, když se pohybujeme, chodíme, vstáváme ze židle, vystupujeme z auta, tak máme gravitaci a máme to pánevní dno, které v tom může působit, ale v okamžiku, kdy si v noci lehneme, tak tomu pánevnímu dnu vlastně ulevíme, a když přesto chodíme často močit, tak je to spíš ten mechanismus prokrvení ledviny a zvýšení vlastně tvorby moči.

mluvčí 1,
——————–
Ptáte se, dá? Máte tu možnost ptát se paní doktorky kateři Cajthamlové? Řešíme problémy s močením. Dobrý den.

mluvčí 10,
——————–
Chtěla říct, já mám v podstatě 77 roků a je to už asi 30 let, co já jsem měla velké problémy tady s tím únikem. Ano? A mne velmi pomohlo a dodneška nic jiné nepoužívám, jenom studenou sprchu. Umýt se zespodu, kdy před spaním. Mi opravdu pomohlo a nepotřebujeme žádné léky, operaci, nic.

Kateřina Cajthamlová,
——————–
No, vy jste úžasná, ano.

Kateřina Cajthamlová,
——————–
Pravděpodobně jste trpělá reflexní inkontinencí a tam vlastně to, že si ochladíte pánevní dno, může působit právě jako reflexní stažení a podpora toho, že ten svěrač lépe drží. Krása. Tak děkujeme moc.

mluvčí 1,
——————–
Úniky moči, ty dnes řešíme, dokonce přišlo opravdu velké množství dotazů i v psané formě. Tady je další, který zmíní paní doktorka.

Kateřina Cajthamlová,
——————–
Spíš námět sedmdesátileté paní Anežky, který se mi moc a moc líbí, ona trpí tím, že má trošku imperativní močení, není to ještě tedy urgentní inkontinence, ale skoro se to k ní blíží, ona cvičí, ale říká, když jdu z procházky, vše je v pohodě. Čím víc blížím domovu, tím větší potřebu mám jen čůrat. A teď to řeší, když se bude dívat na stop, nikoliv se předklánět do předklonu. A když si bude představovat, že doběhne včas, tak spíš ty myšlenky orientuje na to, že je v pohodě, všechno zvládne, vše se jí podaří. Vůbec mi to nepřijde komické, ale to je přesně práce s psychikou a vlastně vytváření pozitivního scénáře, a to jednoznačně pomáhá. Takže děkujeme a gratuluju, paní Anežko.

mluvčí 1,
——————–
Tím se dostáváme i k tomu, co tedy dělal preventivně proti únikům moči, čím si pomáhat.

Kateřina Cajthamlová,
——————–
Tak je velmi důležité sdílet jakékoliv drobné úniky moči, čím dřív, tím líp, to znamená už třeba při gynekologickém vyšetření, když to mám jednou za měsíc, tak to radši říct. Optimální pitný režim, dobrá tělesná aktivita. Bez toho, že bychom zvedali moc těžké náklady, je důležité cvičit pánevní dno. Zaznělo tady, jak se dá cvičit přerušované močení, vyzkoušet i to otužování pánevního DNA, výborný nápad, no a posilování pánevního DNA s tím, že se budeme radit s fyzioterapeuty, tohle to všechno pomáhá, no, a potom, když už se to začíná nějak rozjíždět, tak udělat dobrou diagnostiku, nebát se, se na to všechno vyptat a zkusit inkontinenční pomůcky používat aspoň preventivně, abychom byli duševně v klidu.

mluvčí 1,
——————–
Toho se opravdu nebát, nebát, jak by řekli mladí. Je to cool.

Kateřina Cajthamlová,
——————–
Je to cool, ano? Tak říká se, kůň je jednou hříbětem, člověk dvakrát dítětem. V básničce to rovněž zaznělo. Já už se taky na něco podobného chystám, takže prostě je to tak.

mluvčí 1,
——————–
Děkujeme moc a paní doktorko, krásný zbytek dnešního dne přeju.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.