Zájem o Milostivé léto není příliš velký

Už jen necelý měsíc mají lidé v Česku na to, aby se zapojili do letošního Milostivého léta. Poprvé v něm mohou žádat například o odpuštění dluhů na daních nebo sociálním pojištění i firmy. Zájem o letošní akci ale není mezi dlužníky příliš velký.

ČRo
——————–
Poradna při finanční tísni. David Šmejkal, dobrý den.

mluvčí 7,
——————–
Takto vítá ve své pražské kanceláři jednoho z volajících na linku poradny při finanční tísni její ředitel David Šmejkal. Každý měsíc se na tuto organizaci obrátí 700 nových klientů, které trápí finanční problémy, mezi nimi jsou i živnostníci, kteří dluží státu vysoké částky, a zajímá je proto letošní milostivé léto.

mluvčí 6,
——————–
Mají dluhy vůči České správě sociálního zabezpečení ve výši statisíců. A výše, přičemž příslušenství může činit několik set 1000. U finanční správy ty dluhy bývají nižší. Netáhnou se takovou dobu, upřesňuje David Šmejkal. Zatímco během dvou předchozích akcí milostivého léta zaměřených na exekuce, které vymáhaly soudní exekutoři, se na linku obraceli s dotazy stovky lidí měsíčně, letos jsou to podle Davida Šmejkala desítky.

mluvčí 6,
——————–
Je možné, že klienti se obracejí přímo na portál České správy sociálního zabezpečení, případně na jednotlivé municipality.

Aneta Nevšímalová, redaktorka
——————–
V rámci letošní akce mohou právnické osoby, tedy především firmy, žádat o odpuštění penále pouze z neuhrazeného sociálního pojištění, lidé i z nezaplacených daní. Společnou podmínkou je, že dluh vznikl do 30. září loňského roku, až zájemce uhradí původní dlužnou částku, kterou si může rozložit do splátek. Například Česká správa sociálního zabezpečení zatím takto pomohla výhodněji splatit dluhy více než 160 000 živnostníků a 35 000 firem.

mluvčí 8,
——————–
Akci milostivé léto u České správy sociálního zabezpečení již využila z celkového počtu plátců, kteří ji využít mohli, třetina zaměstnavatelů a téměř polovina OSVČ.

Aneta Nevšímalová, redaktorka
——————–
Upřesňuje mluvčí úřadu Tereza Koukolová. Velké části dlužníků ale úřad dluh odpustil automaticky, a to v případě, že zaplatili dlužné pojistné do konce června. Od července, tedy od spuštění milostivého léta, se ale na úřad obrátilo aktivně jen pár 1000 dlužníků, a to 11 000, upřesňuje Tereza Koukolová.

mluvčí 8,
——————–
Pokud bude dlužné pojistné na základě podaných oznámení skutečně uhrazeno, lze prozatím očekávat úhradu dlužného pojistného ve výši 1,1 miliardy korun, kterému odpovídá odpuštěné penále v celkové výši přibližně 1,3 miliardy korun.

Aneta Nevšímalová, redaktorka
——————–
Ještě nižší zájem ale eviduje třeba finanční správa, na tu se zatím obrátilo zhruba půl procenta evidovaných dlužníků.

Český rozhlas.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.