Odběr krve, trocha matematiky a lékaři ví, jak jsou na tom vaše játra

Bez nutnosti prozkoumat část tkáně se obejdou lékaři táborské nemocnice, pokud potřebují zjistit, jak závažné může být onemocnění jater pacientů. Vyhodnotí to díky nové neinvazivní metodě FIBROSIS-4 index. Tu právě zavádí do praxe zdejší oddělení klinické biochemie.

Nakolik má pacient postižená játra a jaká je jeho prognóza, napoví údaje z krevních testů a speciální rovnice. „Index se vypočítává na základě několika krevních parametrů a věku pacienta. Při jeho hodnocení je třeba zohlednit i další klinický kontext a faktory, které ovlivňují jaterní funkci, jako je alkohol nebo jiná specifická onemocnění,“ přibližuje PR manažerka táborské nemocnice Jana Háková.

Jak dodává, tento neinvazivní test se používá konkrétně k hodnocení fibrózního postižení jater a dlouhodobé prognózy u rizikových pacientů. „Je to užitečný nástroj pro pacienty s chronickými jaterními onemocněními, jako jsou virové hepatitidy, poruchy tvorby a vylučování žluči nebo metabolické choroby a nealkoholová tuková choroba jater,“ vypočítává.

„FIB-4 index je snadno dostupná a přínosná metoda pro lékaře, kteří sledují zdraví jater svých pacientů. Použití testu může pomoci lékařům rychleji identifikovat pacienty s pokročilou fibrózou a na základě dalších speciálních vyšetření zahájit vhodnou léčbu nebo pokračovat v jejich sledování,“ vysvětluje Jana Háková.

„FIB-4 umožňuje v běžné praxi také stanovit míru řady rizik, od klinických příhod spojených s jaterním onemocněním, přes závažné nežádoucí kardiovaskulární příhody až po hepatocelulární karcinom nebo chronické onemocnění ledvin.“ dodává MUDr. Hana Prokschová, primářka Oddělení klinické biochemie, Nemocnice Tábor, a.s.

Hana Svítilová

Táborský deník

https://taborsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.