Nadějné výsledky elektroakupunktury u přerušení míchy  

akupunktura foto: Flickr.com

NOVA – Televizní noviny


Pád ze žebříku na lyžích na kole, autonehoda, anebo jen nešťastný pád ze schodů? Osudová vteřina, během které mohou prasknout obratle a přeruší se mícha. Tedy útvar, který zajišťuje komunikaci mozku se zbytkem těla. Následky pak jsou kruté. Ochrnutí pod místem, kde je mícha přerušena.

redaktor
——————–
Mícha – Latinský medula spinális je dlouhý trubicový útvar, který probíhá z mozku až k bedrům. Chrání ji obratle. Mícha se podílí na motorice i senzorickém zásobení celého těla. Přenáší signály mezi mozkem a celým tělem a řídí funkce vnitřních orgánů. Jakmile dojde k jejímu přerušení, část těla ztrácí možnost pohybu i citlivost.

Marek Dvořák, lékař
——————–
U poranění páteře to bude to, že nemůže hýbat dolními končetinami. Mícha, jakmile se jednou přeruší, tak už nesroste a poraní. Mají doživotní následky.

redaktor
——————–
Poškození míchy se nejčastěji stane při úrazu na motorce, kole nebo na lyžích ale doživotní následky mohou nastat i po banálním pádu, například ze schodů. Jakmile takový člověk ztratí citlivost končetin, lékaři nedoporučují s ním hýbat, aby nedošlo k ještě větším škodám. Jiná situace je ale u dopravních nehod.

Marek Dvořák, lékař
——————–
Že nebudu někoho vytahovat z auta, aby neměl něco z páteří, je mýtus. Každýho doporučujeme z auta vytáhnout.

redaktor
——————–
Zní to drsně, ale zraněného na životě v tu chvíli ohrožuje víc, například vnitřní krvácení nebo zástava dechu než poškozená mícha. Tu lékaři začnou řešit ve druhém sledu. Pokud ji prasklé obratle nepřerušily úplně, naděje na rekonvalescenci je. V opačném případě by mohla pomoci právě elektroakupunktura Dr. Olšáka. I když nastavení je ještě brzy.

Petr Olšák, lékař, Jánské Lázně
——————–
My chceme zjistit, u kolika procent pacientů to bude fungovat. Zatím máme čtyři a funguje to u všech čtyřech. My jsme, když budeme mít 10, 20, 30 už říct asi procentuálně, u kolika z nich budeme úspěšní.

redaktor
——————–
Pokud by byla metoda úspěšná, znamenalo by to naprostý průlom v dějinách lékařství.

Jan Vícha, lékař, FN Hradec Králové
——————–
Z povahy těch nervových buněk, které nemají schopnost regenerace, potom vyplývá, že to postižení bývá nevratné. Pokud se opravdu jedná o transverzální lézi s kompaktním výpadkem funkce, tak by to bylo na hranici zázraku.

televize Nova.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.