Nesvéprávnost se možná opět bude uvádět v občance

Sněmovní výbor pro veřejnou správu dnes podle předpokladů podpořil komunistickou novelu, která má obnovit zápis o zbavení nebo omezení svéprávnosti lidí do jejich občanských průkazů.

Občanky by měly také znovu obsahovat informaci o tom, zda byl jejich držitelům uložen soudem trest zákazu pobytu.

Ve výboru je na rozdíl od celé Sněmovny v menšině pravice, která se pokusila už v prvním kole projednávání normu zamítnout, kvůli aktuálnímu nedostatku hlasů ale neúspěšně.

Chybějícím údajem o svéprávnosti, který se do průkazů nezapisuje od loňského ledna, je podle KSČM ohrožena právní jistota, hlavně v soukromoprávních vztazích. Nesvéprávní lidé se prý také mohou snáze stávat terčem případné trestné činnosti.

KSČM v současné předloze navrhuje také to, aby se do průkazů nesvéprávných lidí zapisovala data o jejich opatrovnících. Lidé, kterých by se novela týkala, by si museli do průkazů nechat zapsat údaje do měsíce od její platnosti, případně si nechat vydat zdarma nový dokument.

Předlohu začali poslanci projednávat už loni v květnu. Návrh na zamítnutí už v prvním čtení tehdy podala Dana Filipi (ODS), podle níž by nebylo zřejmé, v jakém rozsahu je svéprávnost omezena, a údaj by byl v průkazu k ničemu.

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.