Zaměstnavatelé možná budou opět dostávat příspěvek na znevýhodněné

Firmy možná zase budou dostávat příspěvky na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných. Tento příspěvek byl sice od loňska zrušen, ale ministerstvo práce jej teď navrhuje obnovit. Bude ale poloviční – max. 4000 korun měsíčně.

Firmy asi opět budou dostávat příspěvky na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných. Tato kategorie byla sice od loňska zrušena, ale ministerstvo práce ji teď navrhuje zavést znovu. Podle něj si lidé se zdravotními potížemi místo hledají obtížně a je nutné jejich uplatnění podpořit. Podpora by ale měla být ve srovnání s dřívějšími pravidly poloviční, měla by činit maximálně 4000 korun měsíčně.

Vyplývá to z chystané novely o zaměstnanosti, kterou na svém webu zveřejnila vláda. Rada postižených změnu vítá, nesouhlasí ale s krácením příspěvku. „Zrušení statusu osoby zdravotně znevýhodněné se v praxi ukázalo jako nepřiměřené pro jejich uplatnění na trhu práce. Jejich zaměstnávání je potřeba nadále podporovat, byť v menším rozsahu,“ uvedli autoři návrhu.

Proti zrušení kategorie znevýhodněných se postavili zaměstnavatelé i rada postižených

Kategorie znevýhodněných se zrušila loni v lednu. Od té doby úřady přestaly novým žadatelům s dlouhodobými fyzickými či psychickými potížemi, které snižují jejich výkon, toto postavení přiznávat. Lidé, kteří ho získali do konce roku 2011, ho mohou mít maximálně do 1. ledna 2015.

Ministerstvo navrhuje, aby se zdravotní znevýhodnění do zákona vrátilo a firmy na tyto pracovníky zase dostávaly příspěvek, i když poloviční. Stát poskytuje nyní podporu na zaměstnávání postižených.

Podle ministerstva je v Česku asi 40.000 lidí se zdravotním znevýhodněním. Bez státního příspěvku si prý dokáže práci najít kolem 26.000 osob. Pokud by stát dával měsíčně čtyřtisícovou podporu 10.000 znevýhodněných, stálo by to ročně 480 milionů korun, spočítali autoři novely.

Nyní se podle nich vyplácí 8000 korun asi 5500 postižených, ročně je to 528 milionů. Mzdy posudkových lékařů a dalšího personálu správ sociálního zabezpečení by pak vyšly asi na 28,7 milionu a provoz a administrativa na 20,5 milionu.

„Protestovali jsme proti tomu, protestujeme a protestovat budeme. Je to hloupost. Když lidé přijdou o práci, skončí na dávkách, takže stát stejně musí platit,“ řekl ČTK předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Podle něj se na radu obracejí lidé, kterým hrozí kvůli zrušení podpory ztráta místa. „Také zaměstnavatelé nám říkají, že musí propouštět,“ dodal Krása.

O potřebě znovu zavést kategorii znevýhodněných se několikrát zmínila i poslankyně vládní ODS Lenka Kohoutová. Krása uvedl, že rada bude usilovat ve sněmovně případně o to, aby se navrhovaný čtyřtisícový příspěvek zvedl.

Parlamentnilisty.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.