Naděje pro ochrnuté. Žena dokáže ovládat umělou ruku myšlenkami

umela-ruka-roboticka

Jen za pomoci myšlenek dokáže žena ochrnutá od krku dolů ovládat nově zkonstruovanou robotickou ruku. Píší o tom američtí vědci v lékařském magazínu The Lancet. Nejdůležitější pro tak významný pokrok je podle nich nový způsob přenosu nervových impulsů, který se více orientuje na přirozené řízení svalů.

Tým vedený Andrewem Schwartzem z Pittsburské univerzity v americkém státě Pensylvánie ošetřoval 52letou ženu, která v důsledku onemocnění nervové soustavy už léta nemohla hýbat rukama ani nohama. Do motorického centra v mozku jí byly voperovány dvě mikroelektrody, ty pak byly spojeny s umělou paží a rukou pohyblivou všemi směry a plně pohyblivými umělými prsty.


Už dva dny po operaci mohla žena touto paží volně hýbat – jen pomocí myšlenek. Po více než tříměsíčním tréninku prý dokázala plnit určité úchopové úkoly na víc než 90 procent. Její pohyby přitom byly stále rychlejší a efektivnější. Důležité je také to, že nedošlo k žádným vedlejším účinkům.


Vědci si teď kladou za cíl to, aby impulzy byly vysílány i obráceně, tedy z umělé ruky přímo do mozku. Ochrnutí lidé by díky tomu mohli znovu využívat hmat.

Lékaři si již dnes myslí, že i když je před nimi ještě spousta práce, tak se pomalu blíží doba, kdy podobné pokusy budou převedeny do běžného lékařského využívání.Jiří Marek


invArena

(Visited 23 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.