Mírné pití alkoholu v těhotenství prý neškodí

Mírné pití alkoholu v těhotenství nemá škodlivý vliv na vývoj plodu. Podle listu The Guardian to tvrdí nová britská studie, která vychází z testů zhruba 7000 dětí ve věku deseti let. V motorických testech si dokonce vedly lépe děti mírně pijících žen.

 

Děti, jejichž matky si během těhotenství dopřávaly denně skleničku vína, případně ekvivalent tohoto množství, dosáhly během motorického vyšetření stejných a mnohdy i lepších výsledků než jejich vrstevníci, jejichž matky v jiném stavu zcela abstinovaly.

Studie rovněž ukázala, že míru pití značně ovlivnil sociální původ. Matky ze zámožnějších kruhů a ženy s vyšším vzděláním zpravidla patřily k umírněným, naopak ty z dělnických rodin buď během těhotenství zcela abstinovaly, nebo pily přes míru.

Podle Johna Macleoda z Bristolské univerzity, který stál v čele studie, ve výzkumu nebylo mnoho žen, které by bylo možné označit za těžké pijáky. Zcela abstinovalo 70 procent matek, zhruba 25 procent žen v době těhotenství mírně pilo a necelých pět procent si dopřávalo více než sedm sklenek týdně. Z této poslední kategorie bylo možné označit každou sedmou ženu za nadměrného pijáka.

„Když jsme porovnali umírněné konzumentky s ženami, které vůbec nepily, zjistili jsme, že v rámci rozličných motorických testů si vedly lépe děti mírně pijících žen,“ řekl Macleod. „Rovněž jsme zjistili, že mírně pijící ženy ve srovnání s abstinentkami byly spíše ze střední třídy.“

Z výzkumu také vyplývá, že je výhodou pocházet ze střední třídy, neboť takové děti mají nejen lepší motorické schopnosti, ale ve škole i lépe prospívají. „Výhody rodičů ze střední třídy ale nemají nic společného s alkoholem,“ dodal Macleod.

Balanční testy, které podstoupilo každé dítě sledované v rámci dlouhodobého výzkumu, zahrnovaly mimo jiné chůzi po kladině, stání na jedné noze po dobu 20 vteřin s otevřenýma očima a následně totéž s očima zavřenýma. Motorický test – balanční vyšetření slouží jako ukazatel prenatálního nervového vývoje.

invArena

 

1 komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.